Timba Timisoara, la un pas de victorie in deplasare!

Primul meci al returului Ligii Nationale de baschet masculin a opus echipele SCM Universitatea Craiova si nou promovata Timba Timisoara, victoria revenindu-i formatiei din Banie, scor 85-75 (35-36). Spectatorii veniti la Sala Sporturilor din capitala doljeana si-au aplaudat favoritii pentru revenirea din ultimele doua sferturi.

Oaspetii au avut o evolutie curajoasa, conducand cu 33-20 spre finalul primei reprize, adversarii micsorand diferenta dupa trei cosuri consecutive de trei puncte reusite de Seals, de doua ori si Juratovic o data. Impulsionata de acesta din urma, care a inscris 21 de puncte si de Dzambic, 19, echipa craioveana si-a apropiat victoria, cu toate eforturile americanului Brown, care avea sa fie cosgeterul partidei, cu 24 de puncte. SCM  a acumulat 27 de puncte, egaland-o pe ocupanta locului secund, BC Timisoara, care va juca joi pe teren propriu cu BC Mures, clasata a treia, cu un punct mai putin.

Autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)