Trei romani titulari, doar unul invingator in marile campionate de fotbal ale Europei

Dupa Premier League, alte doua campionate au revenit in actualitate. Mai intai, Primera Division, cu etapa a 18-a, in care romanii Cristi Sapunaru si Gabriel Torje au pierdut pe teren propriu cu acelasi scor, 1-2, in timp ce Stefan Radu(foto) a reusit sa obtina victoria in Serie A, alaturi de Lazio .

Pentru Real Zaragoza a inscris Montanes in minutul 77, care a redus diferenta dupa reusitele lui Castro, 44 si Molinas, 58, de la Valencia. Sapunaru a fost inlocuit in minutul 73. Angulo a deschis scorul pentru Granada, la cinci minute dupa pauza, iar Goncalves Oliveira, 60 si Picatto, 82 au adus victoria echipei Betis Sevilla.

Aproape de miezul noptii s-a incheiat partida din ultima etapa a turului Il Calcio, care a opus echipele Lazio Roma si Cagliari, rezultat final 2-1. O intalnire pe muchie de cutit, decisa printr-un penalty acordat gazdelor in minutul 86, dupa ce, cu doua minute inainte, arbitrul eliminase doi jucatori ai oaspetilor. Stefan Radu a fost integralist, avand o prestatie apreciata.

autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)