Tenis / Hanescu pierde in primul tur la Doha

Victor Hanescu a fost invins in meciul de debut al turneului ATP de la Doha de rusul Nikolai Davidenko in doua seturi, 2-6, 3-6, dupa o ora si 14 minute.

Davidenko n-a mai fost sustinut de data asta, din tribuna, de sotia sa Irina, ramasa acasa alaturi de fetita lor, Ekaterina, in varsta de opt luni si jumatate. Fapt care nu i-a afectat evolutia, ce l-a propulsat in turul al doilea al unui turneu pe care l-a castigat o singura data, calificandu-se intr-o alta finala si in trei semifinale. Rusul s-a desprins dupa un break la scorul de 4-2 in primul set, pe care avea sa-l repete la 6-2. A mai facut un break la 5-3 in setul urmator, salvand patru mingi de break. Romanul a avut o evolutie buna pana la momentele in care si-a pierdut serviciul. Turneul din capitala Qatarului ofera 250 de puncte invingatorului si premii de 1.054.000 de dolari.

Articol scris de Rapud Levarda (SPORT REVOLUTION)