Avancronica anului sportiv 2013!

Anul care incepe astazi va avea ca principal eveniment sportiv Universiada de Vara, de la Kazan-Rusia (unde Romania va avea o delegatie compusa din aproape 150 de sportivi si sportive, la zece discipline), completat intr-o mai mica masura, datorita impactului mediatic, de Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), care va avea loc in cateva localitati de pe valea Prahovei, dar si la Brasov, Poiana Brasov sau Cheile Gradistei-Fundata.

Nu vor lipsi Campionatele Mondiale, Europene, Jocurile Balcanice, etape de Cupa Mondiala etc. Unele gazduite de tara noastra, cum ar fi etapa de Cupa Mondiala de judo, la Bucuresti, Jocurile Balcanice de semimaraton, in aceeasi zi cu Oradea City Running Day, de mars, pe aleile Parcului Herastrau din Capitala, etapele Cupei Europei de Est la motocros-Zarnesti, viteza-Bucuresti, Tg. Mures, supermoto-Arad, de Grand Prix CM enduro- Buzau sau Redbull Romaniacs, la Sibiu. Dar si Campionatele Internationale ale Romaniei la gimnastica artistica, atletism, lupte seniori si juniori, Turul ciclist al Romaniei, ajuns la editia cu numarul 50, Turul Sibiului si Turul Ținutului Secuiesc, incluse de cativa ani in calendarul Federatiei Internationale de specialitate (UCI).

Am selectat, pe luni, o buna parte dintre aceste competitii, in care vor fi angrenati si reprezentantii tarii noastre.

Ianuarie
CE patinaj viteza-Heerenveen, Olanda, 11-13, CE bob si skeleton-Igls, Austria, 14-20, CE patinaj artistic-Zagreb, Croatia, 21-27, CM bob si skeleton-St. Moritz, Elvetia, 21-2 II, CM sanie-Whistler, Canada, 28-2 II, Australian Open,14-27

Februarie.
Oltchim Rm. Valcea-FTC Cargo Budapesta, grupa principala a Ligii Campionilor la handbal feminin, 3, CM schi alpin-Schladming-Austria, 4-17, CM biatlon-Nove Mesto, Cehia, 6-17, Krim Mercator Ljubljana-Oltchim, 10, Festivalul Olimpic al Tineretului European-Romania, 17-22, CM schi nordic-Val di Fiemme-Italia, 20-4 martie

Martie.
CE atletism indoor-Goteborg, Suedia, 1-3, Cupa Europei la aruncari lungi, 9-10, CM de patinaj artistic-London, Ontario, Canada, 10-17, CE lupte-Tbilisi, Georgia, 19-24, CM cross country-Bydgoszcz, Polonia, 24, Ungaria-Romania, preliminariile CM de fotbal, 22, Olanda-Romania, idem, 26

Aprilie.
CE gimnastica artistica-Moscova, 17-21, Balcaniada de mars-Bucuresti, 21, CE judo juniori-Budapesta, 25-28, semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin,6 (7)-13 (14), cu un meci la Bucuresti, daca se califica Otchim Rm. Valcea, etapa de Cupa Mondiala la judo-Bucuresti, 6-7, Internationalele de lupte ale Romaniei, 12-14, BRD Țiriac-Nastase Trophy, la tenis, 15-21

Mai.
Finala Ligii Campionilor la handbal feminin, 4 (5)-11 (12), aceeasi situatie ca la semifinale, CM haltere juniori-Lima, Peru, 3-11, CM popice-Zalaegerszeg, Ungaria, cadeti, 9-14, juniori, 15-25, Cupa Europei la mars-Dudivce, Slovacia, 19, CE canotaj juniori-Minsk-Belarus, 25-26, turneul de Grand Slam de la Roland Garros, Franta, 27-9 iunie, CE gimnastica ritmica-Viena, Austria, 31-2 iunie, CE canotaj-Sevilla, Spania, 31-2 iunie, Cupa Europei atletism echipe mixte

Iunie.
Turul ciclist al Romaniei, editia 50, 1-8, Romania-Slovacia, meciuri de baraj pentru calificarea la CM de handbal feminin, 1 (2)-7 (8), finala Cupei Romaniei Timisoreana la fotbal, 1, CE kaiac-canoe Montemar O’ Vello, Portugalia, 14-16, turneul de Grand Slam de la Wimbledon, 24-7 iulie, CE de kaiac-canoe juniori si U 23-Poznan, Polonia, 27-30, Internationalele de atletism ale Romaniei

Iulie.
CE lupte juniori-Skopje, Macedonia, 2-7, CE alergare montana-Borovets, Bulgaria, 6, Universiada de Vara-Kazan, Rusia, 6-17, CM atletism cadeti-Donetk, Ucraina, 10-14, CE de atletism U 23-Tampere, Finlanda, 11-14, FOTE de vara-Utrecht, Olanda, 11-14, CE atletism juniori-Rieti-Italia, 18-21, CE ciclism sosea juniori si U 23-Cehia, 18-21, CM natatie si polo-Barcelona, Spania 19-4 august, CM de canotaj-Cjungju, Coreea de Sud, 25-1 septembrie, CM de paraciclism-Canada, 29-1 septembrie

August.
CM kaiac-canoe juniori si U 23-Welland, Ontario, Canada, 1-4, CM scrima-Budapesta, Ungaria, 6-14, CM canotaj juniori-Trakai, Lituania, 7-11, CM judo cadeti-Miami, SUA, 8-11, CM atletism-Moscova, Rusia, 10-14, CM lupte -Sofia, Bulgaria, 13-18, CM lupte cadeti-Zrenjanin-Serbia, 20-25, CM ciclism sosea Italia, 22-26, turneul de Grand Slam US Open, 26-8 septembrie, CM kaiac-canoe-Duisburg-Germania, 27-1 septembrie, CM judo-Rio de Janeiro, Brazilia, 28-1 septembrie

Septembrie.
Romania-Ungaria, preliminariile CM de fotbal, 6, CM alergare montana-Krynia Zdroj, Polonia, 8, Balcaniada de semimaraton-Oradea, 15, CM lupte-Budapesta-Ungaria, 16-22, CE haltere juniori si U 23-Tallin, Estonia, 23-28, CM gimnastica artistica-Antwerp, Belgia, 30-6 octombrie

Octombrie.
CM haltere-Varsovia, Polonia, 16-23, CM judo juniofri-Ljubljana, Slovenia, 24-27

Noiembrie.
CE gimnastica aerobica-Franta, 4-10, Ekiden (stafete de semimaraton) la Chiba-Japonia, 16

Decembrie.
CM handbal feminin Serbia, 7-22, CE cros Belgrad-Serbia, 8.

Articol scris de Radu Levarda (Sport revolution)

Etichetat cu: , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj23126
2FCSB211212
3Astra Giurgiu20128
4Gaz Metan Medias2012-2
5U Craiova 194819129
6Sepsi Sfantu Gheorghe19125
7FC Viitorul19120
8FC Botosani15121
9Dunarea Calarasi1512-1
10Poli Iasi1412-6
11Concordia Chiajna1412-9
12Dinamo Bucuresti1212-7
13AFC Hermannstadt812-7
14FC Voluntari812-9