Gabi Tamas, apreciat de antrenorul sau: „Este prezent cand avem nevoie de el si asta este important”

West Bromwich a pierdut meciiul disputat in deplasare cu Manchester United, cu scorul de 0-2. Desi nu a putut sa faca nimic pentru a impiedica esecul formatiei sale, Gabi Tamas, integralist in infruntarea cu „diavolii rosii” a fost laudat de antrenorul sau.

Echipa lui Sir Alex Ferguson nu le-a dat nicio sansa oaspetilor in ultima a a anului, prima a returului in Premiere League, „diavolii”, pundand o presiune uriasa pe careul lui WBA, care afost salvata in nenumarate randri de catre fundasul roman. Acelasi lucru a observat si antrenorul lui West Bromwich, Steve Clarke care a apreciat evolutia buna a lui Tamas.

„Cred ca Tamas a evoluat foarte bine. A jucat asa cum stie, sa nu uitam ca el joaca in echipa Romaniei. Nu este un orice jucator, ci are o experienta in spate. De fiecare data cand l-am folosit a jucat bine si a facut treaba buna. El este unul dintre motivele pentru care spun ca avem o echipa puternica. Nu a intrat in echipa din cauza formei bune a lui Gareth McAuley si a lui Olsson, dar este prezent cand avem nevoie de el si asta este important„, a spus Clarke.

Primul gol al meciului a fost inscris de Ashley Young in minutul 9, cu un sut din marginea dreapta a careului advers, executie deviata in propria poarta de Gareth McCauley.

Robin van Persie a marit diferenta in ultimul minut regulamentar de joc al partidei, cu un sut de la 14 metri, executat chiar din fata lui Gabi Tamas, care nu a reusit sa blocheze la timp.