Baschet / Victorii dificile ale gazdelor in sferturile Cupei Romaniei

Cele trei meciuri din prima mansa a sferturilor Cupei Romaniei la baschet masculin s-au incheiat cu succese ale echipelor gazda, la scoruri deloc linistitoare pentru returul de la finele saptamanii viitoare. Cel mai greu s-a impus BC Timisoara, 84-82 (43-42) cu CSU Sibiu, cosgeterii partidei fiind Lee, 25, de la formatia ardeleana si Sarovic, 22, de la cea banateana.

BCM Universitatea Pitesti a castigat la sase puncte, 74-68 cu Gaz Metan Medias, care conducea la pauza cu 33-28. Argesenii au avut avantaj intr-un singur sfert, 25-12, care a anihilat scorurile din celelalte, 13-15, 15-18, 21-23. Lidera turului Ligii Nationale, CSM Oradea, a intrecut la aceeasi diferenta, 76-70 (33-24) pe U Mobitelco Cluj-Napoca.
autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)