Premier League / VIDEO – Man United, lidera turului, la sapte puncte de City! Defoe a jucat meciul 400 in Premier League

Ultima etapa a turului din Premier League, programata conform traditiei, in a doua zi de Craciun, denumita „Boxing day”, a fost favorabila lui Manchester United care, dupa succesul cu 4-3 impotriva lui Newcastle United, s-a desprins la sapte puncte de campioana en-titre Manchester City, invinsa cu 0-1 pe terenul echipei Sunderland!

Elevii lui Sir Alex Ferguson, condusi de trei ori pe teren propriu, au egalat de fiecare data, golul victoriei fiind opera mexicanului Hernandez in minutul 90. E pentru a opta oara in acest sezon cand „diavolii rosii” se impun dupa ce au fost in dezavantaj.

Chelsea, care a intrecut cu 1-0 pe Norwich, in deplasare, s-a apropiat la trei puncte de ocupanta locului secund, diferenta ce s-ar putea reduce dupa disputarea restantei cu Southampton. Pe locurile 4-6, cu acelasi numar de puncte, 33, la trei lungimi de Chelsea, se afla Tottenham Hottspurs, 4-0 pe terenul lui Aston Villa, Bale reusind un hattrick, dupa ce Defoe, ajuns la meciul 400, deschisese scorul in minutul 2, West Bromwich Albion, 2-0 in fieful celor de la Queens Park Rangers si Everton, 2-1 acasa cu Wigan.

Celelalte rezultate: Fulham-Southampton 1-2. Reading-Swansea 0-0, Stoke City-Liverpool 3-1, unde gazdele au marcat prima data trei goluri intr-un meci si ajungand pe locul 8, avand cea mai buna aparare din campionat, 14 goluri, dintre care doar patru pe teren propriu. dar si un atac foarte slab, 16 reusite. Meciul Arsenal Londra-West Ham United a fost amanat. Prima etapa a returului va avea loc in zilele de 29 si 30 decembrie.

Un articol scris de Radu Levarda (Sport revolution)