Hochei / Primul trofeu pentru Corona Brasov, dupa doua finale pierdute in anii precedenti

ASC Corona Brasov a castigat Cupa Romaniei la hochei pe gheata, fiind pentru prima data in istoria clubului in posesia marelui trofeu. In finala disputata sambata seara, la Miercurea Ciuc, echipa brasoveana s-a impus cu 3-2(0-0, 0-2, 3-0) in fata campioanei HSC Miercurea Ciuc.

Partida a avut parate si de momente emotionante, nemaintalnite in hocheiul romanaesc. Dupa primul gol ala partidei, inscris de Otto Biro(21:56), suprafata de joc s-a umplut de jucarii de plus destinate donarii unei fundatii.

Vaclav Novak a majorat diferenta pentru Miercurea Ciuc in minutul 40, insa Corona au reusit sa rastoarne scorul intr-un interval de doar patru minute, in ultima repriza a partidei, marcand prin Kevin Wehrs, Evgheni Pisarenko (48:03) si Attila Borsos(49:07).

„Ciucanii”, impulsionati de cei circa 1500 de suporteri, n-au reusit sa intoarca rezultatul, ratand doua imense ocazii prin Szabolcs si Goga. Spre satisfactia jucatorilor echipei din orasul de la poalele Tampei si a celor aproape 100 de spectatori, care au fost alaturi de ei pe tot parcursul partidei, la fel cum au fost si in finalele pierdute de brasoveni in 2009 si 2011.

In finala mica, Steaua Bucuresti s-a impus in fata celor de la CSM Dunarea Galati cu scorul de 3-1 (0-0, 2-0, 1-1).

sursa foto: prosport.ro