Voleibalistii Tomisului au incheiat turul campionatului pe primul loc cu opt victorii si doua infrangeri

CVM Tomis Constanta este lider dupa turul Diviziei A1 la volei masculin, cu doua puncte avans fata de SCM U. Craiova, trei peste Unirea Dej si sapte mai mult decat Remat Zalau, campioana ultimelor trei editii. Sambata, in ultima etapa din tur, CVM Tomis a invins pe SCM U, relateaza cotidianul local Telegraf.
Craiova cu 3:2 (25:19, 25:12, 25:27, 19:25, 15:10), dupa mai bine de doua ore de joc. Formatia gazda a jucat excelent in primele doua seturi, asa cum ar trebui sa o faca in toate partidele si in toate seturile! Constantenii au fortat in permanenta serviciul si au atacat foarte bine, sub „bagheta” unui Gonzalez aflat in zi de gratie. Pe langa pasele cu care ne-a obisnuit, coordonatorul cubanez s-a inscris si pe lista celor care puncteaza. In setul al doilea, scorul a urcat la 20:12 dupa trei puncte la rand realizate de el, mai intai cu blocajul, apoi cu o minge „pusa” din zona 3 si, in fine, cu un atac la mingea a doua!

Inexplicabil, CVM Tomis s-a stins din setul al treilea, in care le-a permis oaspetilor sa revina in meci. Craiova a echilibrat disputa, gazdele au ratat o minge de set la 24:23, iar oltenii au castigat setul al treilea. Apoi si setul 4, gratie unei evolutii din ce in ce mai sigure in faza de atac. Constanta si-a revenit abia in setul decisiv, pe care l-a castigat la cinci puncte diferenta, dar dupa ce Craiova isi asigurase un punct in deplasarea pe Litoral. CVM Tomis a ramas pe primul loc doar gratie surprinzatorului esec inregistrat de Unirea Dej la Bucuresti, 1:3 cu CSM Agronomia, o echipa a contrastelor, care a obtinut patru victorii in turul campionatului, cu Tomis, Dej, Baia Mare si Cluj!

CVM Tomis (antrenori Radovan Gacic si Erkan Togan): Gonzalez – Bojic, Spinu, Stancu, Terzic, Merkushev si Tanasescu – libero (au mai jucat: Borota si Laza);

Craiova (antrenori Danut Pascu si Claudiu Mitru): Vinatoru – Dumitrache, Ghionea, Milotin, Bratosin, Romanescu si Jovic – libero (au mai jucat: Somesan, Todor, Teleleu si Briscan).

DECLARATII DUPA MECI. „Din pacate pentru noi, un meci pe care il puteam usor castiga cu 3:0 s-a transformat intr-un 3:2. Am jucat din nou slabut in seturile 3 si 4, iar Craiova a castigat un punct. Ramane de vazut ce se va intampla pe viitor, speram sa incepem returul mai bine si sa fim mai pragmatici” – Dan Borota (capitan CVM Tomis).

Se mai intampla sa apara si asemenea caderi, cum s-a intamplat astazi (n.r. – sambata). Sper ca in retur sa nu mai repetam astfel de evolutii, pentru ca nu este normal. Doua seturi am jucat la un nivel foarte inalt, apoi am slabit ritmul si am jucat slab, ceea ce este ingrijorator„- Javier Gonzalez (jucator CVM Tomis).

Echipa a avut doua fete astazi. In primele doua seturi a jucat foarte bine si au fost poate cele mai bune seturi din acest tur al campionatului. Apoi ne-am pierdut concentrarea, practic noi i-am readus pe craioveni in joc cu o multime de greseli, in special la serviciu. Ei au jucat foarte bine in setul 4, pe care l-au dominat, dar din fericire ne-am revenit in ultimul set si am obtinut victoria. Am pierdut un punct, insa o victorie ramane o victorie” – Radovan Gacic (antrenor principal CVM Tomis).

Ma bucur ca din punct de vedere al evolutiei scorului si al spectacolului meciul a fost un derby. Trebuie sa recunosc ca primele doua seturi le-am inceput foarte slab, iar echipa din Constanta m-a impresionat, cu jucatorii de mare potential pe care ii are. Nu am gasit solutii sa-i contracaram, in primele doua seturi. Din setul 3 am inceput sa intram in joc, evolutia noastra a fost din ce in ce mai sigura, poate si pentru ca echipa din Constanta s-a mai relaxat. Am castigat un punct si sunt foarte multumit, fiind ultima etapa din tur. Ne asteapta un retur foarte greu, locul din clasament ne obliga foarte mult si nu ne ramane decat sa fim seriosi in continuare” – Danut Pascu (antrenor principal SCM U. Craiova).

Celelalte rezultate ale etapei a 11-a, ultima din tur: U. Cluj – Explorari Baia Mare 1:3 (21:25, 17:25, 25:20, 23:25); CSM Bucuresti – Unirea Dej 3:1 (24:26, 25:23, 25:18, 25:16); VCM Piatra Neamt – Dinamo Bucuresti 3:1 (25:23, 26:28, 25:17, 25:22); Remat Zalau – Steaua Bucuresti 3:0 (25:20, 25:17, 25:20). Phoenix Simleul Silvaniei a stat.

Clasament: 1. CVM TOMIS CONSTANTA 23p (setaveraj: 27:15); 2. SCM U. Craiova 21p (27:17); 3. Unirea Dej 20p (24:13); 4. Explorari Baia Mare 18p (22:17); 5. Phoenix 17p (22:17); 6. Remat Zalau 16p (20:16); 7. Dinamo Bucuresti 15p (16:16); 8. VCM Piatra Neamt 15p (20:21); 9. CSM Bucuresti 13p (16:21); 10. Steaua Bucuresti 7p (10:24); 11. U. Cluj 0p (3:30).

Sursa foto: ReporterNTV.ro