Voleibalistele constantene nu le-au dat nicio sansa muresencelor in meciul de sambata

CSV 2004 Tomis Constanta a reusit o victorie fara drept de apel in etapa a 11-a a Diviziei A1 la volei feminin, 3:0 (25:11, 25:22, 25:8) pe teren propriu cu CSU Medicina Tirgu Mures, relateaza cotidianul local Telegraf.
Constantencele au controlat meciul de sambata de la un capat la altul si doar o inerenta relaxare le-a permis oaspetelor sa tina scorul mai strans in setul al doilea. Avertizate de partidele echilibrate din sferturile Cupei Romaniei, ambele incheiate cu scorul de 3:1 in favoarea lor, voleibalistele constantene au abordat jocul cu multa ambitie, au fortat serviciul in permanenta, in special la libero-ul Foca (foarte slab la preluare!), si au reusit in total noua asi, dintre care patru Majstorovic. Holness a fost din nou determinanta la blocaj (cinci puncte), iar muresencele au depus armele in setul al treilea, pierdut la 8!

Aflat la primul sau meci de cand a fost numit antrenor la Medicina, bulgarul Atanas Petrov sufera inca o infrangere drastica la Constanta, dupa acel 0:3 din etapa a 6-a, cand pregatea pe CSM Bucuresti! Chiar daca turul s-a incheiat sambata, jucatoarele de la CSV 2004 Tomis nu au intrat in vacanta, pentru ca mai au de recuperat restanta cu Arges Volei Pitesti, din etapa a 7-a. Meciul va avea loc maine dupa-amiaza, la Mioveni.

CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc si Constantin Alexe): Neaga-Calota – Ganzer, Gavrilescu, Holness, Majstorovic, Cazacu si Vujovic – libero;

Medicina (antrenor Atanas Petrov): Pintea – Tsvetanova, Grigorova, Iancu, Salaoru, Trica si Foca – libero (au mai jucat: Ivanciu, Peterlicean, Mateas si Pasca).

DECLARATII DUPA MECI. „A fost un meci usor, dar pentru ca ni l-am facut noi usor. Am tratat cu multa seriozitate adversarul, chiar daca stiam ca valoric suntem peste ele. Vazandu-ne serioase si pierzand punct dupa punct, au cedat usor lupta” – Claudia Gavrilescu (capitan CSV 2004 Tomis).

Doar setul al doilea a fost un pic mai echilibrat, in rest nu s-a pus problema castigatoarei in acest meci. Am terminat cu bine acest tur de campionat, insa returul cu siguranta va fi mult mai dificil” – Diana Neaga-Calota (jucatoare CSV 2004 Tomis).

Cred ca toata lumea si-a invatat lectia dupa cele doua meciuri din Cupa Romaniei, in care am castigat mult mai greu, iar astazi (n.r. – sambata) fetele nu au vrut sa se repete situatia de la acele partide. Au jucat serios si doar in setul 2 au fost ceva probleme, din cauza greselilor noastre. In rest, jocul a curs asa cum ne doream si sunt multumit de tot: de rezultat, de evolutia fetelor, de motivatia lor in joc. Totul a fost asa cum trebuia sa fie” – Darko Zakoc (foto) (antrenor principal CSV 2004 Tomis).

Celelalte rezultate ale etapei a 11-a, ultima din tur: Arges Volei Pitesti – CS Volei Alba-Blaj 0:3 (14:25, 9:25, 9:25); Dinamo Bucuresti – CSM Sibiu 3:0 (25:19, 25:19, 25:18); SCM U. Craiova – U. Cluj 3:0 (26:24, 25:14, 25:22); CSM Bucuresti – Unic Piatra Neamt 3:0 (25:16, 25:15, 25:15). Partida Stiinta Bacau – CSM Lugoj a fost amanata pentru data de 22 decembrie.

Clasament: 1. Stiinta Bacau 29p/10j (setaveraj: 30:3); 2. Dinamo Bucuresti 27p (29:9); 3. CSV 2004 TOMIS CONSTANTA 25p/10j (27:7); 4. CS Volei Alba-Blaj 23p (26:16); 5. CSM Bucuresti 20p (23:16); 6. SCM U. Craiova 18p (21:19); 7. CSU Medicina Tg. Mures 15p (21:23); 8. Unic Piatra Neamt 15p (15:21); 9. CSM Lugoj 9p/10j (13:23); 10. CSM Sibiu 6p (11:28); 11. U. Cluj 5p (9:30); 12. Arges Volei Pitesti 0p/10j (0:30).

Sursa foto: Ziua de Constanta.