HCM Constanta a castigat la pas ultimul meci acasa din 2012 cu Sadoveac pe post de MVP

Meci fara istoric, sambata, la Sala Sporturilor, intre campioana HCM Constanta si Bucovina Suceava, in etapa a 10-a a Ligii Nationale de handbal masculin, consemneaza cotidianul local Telegraf.
Dornici de a incheia anul cu o impresie cat mai placuta, handbalistii constanteni s-au impus cu 37-25 (18-9), la capatul a doua reprize dominate cu autoritate. Sucevenii au rezistat pana in min. 6, scor 2-2, moment in care HCM-ul a inceput sa apese pe acceleratie. Cu o aparare ermetica, ce nu a lasat mai deloc culoare de patrundere, dar si cu un contraatac si o faza a doua care au functionat foarte bine, Constanta s-a desprins la 10-2 la jumatatea primei reprize. Diferenta a crescut la 11 goluri in min. 27, 17-6, dar la cabine HCM a intrat cu un avans de „numai” noua goluri, 18-9. Actul secund s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate, HCM marindu-si avantajul la 15 lungimi cu sase minute inainte de final, scor 34-19. S-a incheiat 37-25 pentru HCM care obtine alte doua puncte importante si isi mareste avansul la patru puncte fata de ocupanta locului secund, HC Odorhei.

Intr-adevar, ne asteptam la un meci mai dificil. Ma bucur ca am fost motivati, am vrut sa facem un meci cat mai bun, mai ales ca era ultimul din acest an pe teren propriu. Sunt doua puncte importante. Acasa avem mereu meciuri grele, fiecare adversar vrea sa castige, dar am fost destul de motivati pentru a nu avea niciun fel de probleme”, a declarat capitanul formatiei constantene, Laurentiu Toma.

Ne-am fi asteptat la un meci mai greu, ne-am pregatit bine si am castigat. Ne-am dorit mult victoria. Stiam ca trebuie sa intram motivati pentru ca in meciul precedent Stiinta Bacau a intrat relaxata la Suceava si gazdele ar fi putut produce surpriza„, a spus si interul Bogdan Criciotoiu.

Pentru HCM au evoluat: Stanescu (6 interventii, 1x7m), Popescu (5 interventii), Sadoveac (foto) 8g (3x7m), Csepreghi 6g (1x7m), Humet, Dragicevic, Simicu si Angelovski – cate 3g, Sabou 3g (1x7m), Toma 3g (2x7m), Val si Criciotoiu – cate 2g, Buricea 1g, Cutura si Stavrositu.

Celelalte rezultate ale etapei: U. Cluj – Poli Timisoara 27-21, HC Odorhei – Dinamo Bucuresti 31-27, CS Caras Severin – CSM Ploiesti 30-17, CSM Bucuresti – Stiinta Bacau 29-25, Potaissa Turda – Pandurii Tg. Jiu 29-25.

Clasament: 1. HCM Constanta 18p, 2. Odorhei 15p, 3. Bacau 14p (golaveraj: 293-247), 4. Turda 12p (316-287), 5. CSM Bucuresti 13p, 6. Severin 10p (216-209), 7. Suceava 10p (281-281), 8. Timisoara 8p (242-242), 9. Tg. Jiu 8p (239-257), 10. CSM Ploiesti 4p (266-311), 11. U. Cluj 4p (230-306), 12. Dinamo 2p.

Sursa foto: Agenda.ro.