Bundesliga: De duminica dimineata, Huub Stevens nu mai este antrenor la Schalke, el fiind concediat cu termen imediat!

„Evenimentul zilei“ a avut loc duminica dimineata la Gelsenkirchen unde dupa numai 15 luni de activitate s-a decis concedierea antrenorului olandez Huub Stevens. Cu toate succesele  internationale ale echipei in Champions League, starea echipei a devenit ingrijoratoare in ultimele saptamani, ea obtinand  doar cinci puncte in opt partide. Pana la finele sezonului antrenamentele vor fi conduse de tehnicianul echipei U-17, Jens Keller, cunoscut ca jucator si antrenor la Stuttgart.

Meciurile de sambata au prilejuit multe comentarii, mai ales evolutia echipelor din Frankfurt si Freiburg au surprins lumea fotbalului, victoriile lor in deplasare fiind pe cat de concludente pe atat de meritate. Frankfurt este revelatia sezonului si incheie turul pe un loc de Champions League ! La randul ei, Freiburg se afla pe un loc international, dupa ce in  campionatul trecut a scapat nu fara  emotii de retrogradare. Este in mare masura meritul antrenorului Christian Streich, avansat din anonimat ca si majoritatea jucatorilor sai, dar pe fundamentul unei munci profunde, angajate si bine organizate. Freiburg este unul dintre cluburile „mici“, sub aspect financiar, fireste,  reusind insa  sa se afirme prin mari rezultate…

SCHALKE – FREIBURG 1-3 (1-2). Totala deceptie pentru suporteri care sperau ca exact in acest joc echipa lor sa revina din criza si sa incheie turul printr-o impacare cu suporterii. S-a petrecut exact contrariul, echipa gazda jucand sub orice critica, cu mari erori in aparare si cu lipsa de inspiratie si orientare in ofensiva. Schalke a obtinut avantajul prin Farfan (20), dar oaspetii adepti ai jocului pe contraatac au surprins sovaielnica defensiva locala de doua ori in circa 6 minute punctand  decisiv prin  Rosenthal (26) si Schmid (32). Eforturile gazdelor dupa pauza au ramas platonice, fara clare ocazii de gol, cu multe erori in fazele decisive, pase gresite, faulturi inutile etc. Freiburg mereu dispusa sa se replieze rapid din aparare in atac a mai marcat  o data prin acelasi Rosenthal (61). In final ambele echipe au pierdut cate un jucator,  Rosenthal in minutul 81 si Huntelaar in minutul 82 vazand cartonasul galben/rosu.

HOFFENHEIM – DORTMUND 1-3 (1-1). Joc foarte nervos inca de la primul fluier al arbitrului Florian Meyer, faulturile fiind numeroase, desigur favorizate si de terenul alunecos imbibat de o ploaie rece si marunta. Campioana a dominat in general jocul avand numeroase situatii favorabile. Ea a deschis scorul relativ neasteptat Götze (26) sutand surprinzator din marginea careului de 16 metri lateral, fara ca portarul sa poata interveni. Gazdele s-au aruncat in atac si dupa  o reusita combinatie intre Johnson si Volland, balonul a ajuns la Schipplock (35) la doar cativa pasi de poarta si gol ! Dupa aproape o ora de joc, oaspetii au luat din nou conducerea prin Grosskreutz (58) care a impins in poarta  mingea pasata de Reus. Jocul combinativ al campioanei s-a convcretizat intr-un nou gol Lewandowski (66) debarasandu-se relativ usor de Compper si Delpierre si marcand dintr-un unghi dificil.

BREMEN – NÜRNBERG 1-1 (0-0). Asa cum era de asteptat, Bremen a avut cea mai mare parte a primei reprize intiativa supunand defensiva echipei vizitatoare la o puternica presiune. Ocaziile nu au lipsit, mai ales de Bruyne si Arnautovic fiind in mod repetat in situatia de a inscrie. Oaspetii au creat o singura situatie periculoasa, portarul Mielitz respingand in corner mingea sutata de Pinola. In partea a doua ocaziile s-au perindat la ambele porti, Petersen, de Bruyne (bara) si respectiv Mak si Polter ratandu-le pe cele mai favorabile. Partida care se indrepta spre un scor alb a avut o „lovitura de teatru“: la un atac singular, Gebhardt (82) a sutat la colt marcand in stanga portarului. Doar cateva minute mai tarziu  Petersen (88) a egalat deviind sutul lui de Bruyne, dar oaspetii au reclamat vehement si pe drept o pozitie de ofsaid.  Bremen nu a reusit sa revina pe  linia succeselor terminand turul pe un loc modest fata de pretentiile echipei, constatare valabila si pentru echipa „francilor“ care dupa un start foarte bun s-a complacut in modestie.