Handbal / Norvegia-Muntenegru, reeditarea finalei olimpice la Cupa Europeana

Ce diferenta intre semifinala Norvegia-Ungaria si cea dintre Muntenegru si Serbia, la Europenele gazduite de ultima echipa reprezentativa! In prima, formatia nordica a facut legea in teren, impunandu-se la o diferenta de 11 goluri, 30-19 (16-11), ca si in partida din grupa impotriva Frantei. Principalele marcatoare au fost Edin si Riegelhuth Kore, respectiv Gorbicz, cu cate sase goluri.

Duelul fratricid care a urmat a oferit un spectacol electrizant celor peste 15.000 de suporteri din arena belgradeana, incheiat cu victoria la limita, 27-26 (13-14) a Muntenegrului. Oaspetele au dominat primele minute, in care au avut, la un moment dat, patru goluri avans, 8-4, dar gazdele au egalat si s-au desprins la 14-11. Rezultat intors imediat dupa pauza de muntenegrence, care au condus cu 1-2 goluri pana spre final. Radicevic-Muntenegru a fost golgetera partidei, cu opt reusite, urmata de colega Katarina Bulatovic si sarboaica Filipovic, ambele cu sapte.

Ungaria si Serbia vor juca duminica, de la 15,30, pentru medalia de bronz, dupa care Norvegia si Muntenegru vor reedita, de la 18,00, finala de la Jocurile Olimpice din vara, castigata de prima echipa. Care va incerca sa cucereasca al cincilea titlu european consecutiv.

autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)