Bundesliga: Revelatia sezonului, Eintracht Frankfurt castiga si la Wolfsburg realizand la finele turului incredibile 30 de puncte !

Etapa de incheiere a turului campionatului german a fost aproape umbrita de evenimentul petrecut la mijlocul saptamanii, si-anume dezbaterea conceptului de de securitate si ordine pe stadioane, initiata pe de o parte de conferinta ministrilor de interne din landuri pe de alta de Liga germana de fotbal. Proteste de mai multe saptamani au insotit aceasta initiativa, iar rezultatul, fireste, nu a fost cel dorit, mai multe cluburi refuzand sa adere. Ca urmare pe multe stadioane protestele au continuat…

BAYERN – MÖNCHENGLADBACH  1-1 (0-1). Un deznodamant mai putin asteptat, iar prin prisma datelor statistice chiar neverosimil. Posesia balonului doua-treimi din meci, suturi: 26-6, cornere 14-4 pentru münchenezi  si totusi nu am fost departe de a inregistra chiar o surpriza. Gazdele au atacat sustinut chiar din primul minut si la unul dintre putinele contraatacuri ale oaspetilor, balonul sutat relativ din apropiere de Cigerci a atins bratul lui Boateng, arbitrul Tobias Welz dictand penalti in contextul protestelor vehemente ale bavarezilor… Cam usor acordat,  Marx (21) insa a transformat sigur (acest semicadou de Craciun) cu unicul sut al echipei sale din aceasta repriza si a luat conducerea ! Bayern a intensificat atacurile, iar in repriza secunda am asistat practic la un joc la o poarta, dar fie ratarile (Kroos, Müller, Ribery, Shaqiri etc.) fie interventiile de exceptie ale portarului ter Stegen au determinat un alt rezultat decat cel asteptat. Bayern a egalat prin Shaqiri (59), care la randul lui a profitat de eroarea lui Marx, sutand imparabil la colt din marginea careului mic. Un rezultat neasteptat, dar multipla campioana va …suporta cu bine acest semiesec avand un avans copios in clasament care cel putin deocamdata o scuteste de orice emotii.

LEVERKUSEN – HAMBURG 3-0 (2-0). O aparare destul de dezordonata a fost o prada relativ usoara pentru echipa clasata pe locul secund care a speculat prompt si eficace „gaurile“ oferite inscriind din nou prin principalii ei ralizatori; Kiessling (26) si Schürrle (36). Paradoxal, Hamburg a avut mai mult posesia mingii dar nu a reusit deloc sa concretizeze superioritatea teritoriala. Aspectul jocului a ramas acelasi si dupa pauza, Hamburg a…avut voie sa pastreze balonul, iar Leverkusen a astepat erorile, Kiessling (66) reusind un nou gol, printr-un lob peste portarul Adler.

WOLFSBURG – FRANKFURT 0-2 (0-2). Antrenorul oaspetilor, Armin Veh spunea ca merge la Wolfsburg sa castige, amintindu-si probabil cu o neascunsa dorinta de razbunare de perioada nu prea glorioasa petrecuta in acest oras si incheiata cu o amara concediere. Echipa lui s-a angajat de la inceput in aceasta „aventura“ care s-a scris practic doar in cateva minute. Minutul 12: corner de pe partea stanga si cel mai inalt jucator de pe teren, Maier a reluat sigur balonul cu capul in poarta; minutul 16: fault grosolan al lui Josue aszpra lui Occean si echipa gazda a ramas in 10 oameni; minutul 18, contraatac ca la carte a lui Eintracht, pasa lunga la Aigner centrare precisa in careu la Inui si 0-2 ! Dupa pauza, pe fondul unei clare superioritati Eintracht a administrat cu siguranta avantajul

MAINZ – STUTTGART 2-1 (0-0). Prima repriza a fost usor in avantajul gazdelor, dar ocaziile  de gol  la cele doua porti au fost rarisime. Putine suturi, putine faulturi, in general o desfasurare de partida parca scrisa in scenariul unui …pact de neagresiune. Repriza secunda insa a inceput furtunos cazand golul despre care se afirma intodeauna ca „poate face bine“ partidei. Traore a centrat de pe partea stanga si Harnik (48) a reluat mingea cu capul in poarta, portarul H. Müller avand si el o parte de contributie. Doar cateva minute mai tarziu, N. Müller (55) a salvat …onoarea tizului egaland cu un sut sanatos din interiorul careului. Dar nu numai atat, el a reusit in minutul 71 sa inscrie si golul victoriei dupa o excelenat pasa in adancime a lui Szalai.

FÜRTH – AUGSBURG 1-1 (0-1). Intalnirea celor doua rivale bavareze, miza fiind inainte de toate plasarea „lanternei rosii“, a fost apriga, partial chiar peste conditia certificat de pozitia din clasament. Oaspetii au avut startul mai bun si la o actiune care nu prevestea nimic deosebit, Mölders (10)  s-a trezit singur in careu reluand balonul in coltul stang al portii aparate de Hesl. Replica gazdelor dupa  pauza a fost convingatoare, reusind sa obtine egalarea dupa o faza preliungita de atac prin Sobiech (69) care a marcat cu capul din marginea careului mic. In ultimul sfert de ora, gazdele au jucat cu un om in minus, Mavraj fiind eliminat. L-a urmat Sio de la oaspeti ceva mai tarziu, dar a fost evident o decizie in compensatie.

DÜSSELDORF – HANNOVER 2-1 (1-0). Au trecut aproape  40 de minute ca gazdele sa „deseneze“ prima actiune ofensiva la nivelul ligii. Balogun a demarat pe aripa dreapta a centrat precis in careu si singurul care s-a inaltat decis a fost Schahin (39) care a plasat balonul cu capul in poarta aparata de Stieler. Egalarea conforma desfasurarii jocului s-a produs prin Diouf (69)acesta preluand exemplar balonul pe piept si sutand imparabil cu dreptul in ciuda „escortei“ lui Bodzek. Un gol de kinograma ! Dar ce folos pentru ca gazdele au obtinut din nou avantajul, Ilsö (82) transformand impecabil o lovitura libera de la 20 de metri.