BC Farul s-a intors la traditia acestui sezon: o noua infrangere, la Sibiu

Baschet Club Farul Constanta nu a reusit sa provoace surpriza in etapa a 13-a a Ligii Nationale de baschet masculin, fiind invinsa, in deplasare, de CSU Atlassib Sibiu, scor 84-63 (25-16, 22-16, 10-19, 27-12), consemneaza cotidianul local Telegraf.

Un meci in care constantenii au avut multe realizari frumoase, dar au suferit, din nou, din cauza unei aparari visatoare. Gazdele au inceput in forta, 12-2, dar BC Farul a reechilibrat meciul, 16-10, moment in care antrenorul gazdelor, Miodrag Perisic, a solicitat, nervos, time-out. Gazdele s-au desprins la 25-16, scor cu care s-a incheiat si primul sfert, dupa care constantenii au revenit pe tabela in sfertul secund, 35-29 pentru gazde. Mai siguri la aruncarile de la semi-distanta, unde au avut un procentaj de peste saptezeci la suta, sibienii au intrat la pauza mare cu un avans mult mai linistitor, 47-32. Sfertul al treilea a fost dominat de BC Farul, care s-a apropiat la o diferenta ce oferea multe sperante, 57-51 pentru Sibiu. Constantenii au inceput foarte bine si ultimul partial, iar tabela indica la un moment dat un avantaj de numai doua puncte pentru gazde, 62-60. Din acel moment insa, baschetbalistii Farului au cazut inexplicabil, iar gazdele au inscris 19 puncte consecutive fara sa primeasca vreunul! S-a incheiat 84-63 pentru CSU Atlassib, iar BC Farul ramane cu dezamagirea ca ar fi putut obtine un succes extrem de important.

Am fi putut egala la 62-62, dar Wallace a fost oprit, nejustificat, de arbitri. Gazdele au inscris apoi doua cosuri de trei puncte, noi nu am putut riposta pe masura si meciul s-a decis. Am facut insa cel mai bun joc din deplasare. Sunt multumit de cum a jucat echipa. Cu putina atentie am fi putut mult mai mult. Urmeaza partida cu Miercurea Ciuc, in care trebuie sa castigam„, a declarat antrenorul principal al echipei constantene, Costel Cernat. Pentru BC Farul au marcat: Booth 19p (2×3), Petronic 14p, Minea 10p (2×3), Mathis 9p (1×3), Wallace 9p (1×3), Calin 2p.

Programul celorlalte meciuri ale etapei – joi: U. Mobitelco Cluj – SCM Craiova (ora 19.30, Digi Sport 2); vineri: BC Timisoara – BC Timba Timisoara, Dinamo Bucuresti – BC Mures Tg. Mures (ora 18.00), BC Miercurea Ciuc – CSS Giurgiu (ora 18.00), CSM Oradea – Energia Rovinari (ora 19.00, Digi Sport 2); sambata: BCM Pitesti – CSM Bucuresti (ora 16.45, Digi Sport 3), CSU Ploiesti – CS Gaz Metan Medias (ora 20.30, Digi Sport 1).

Clasament: 1. Oradea 23p, 2. CSM Bucuresti 20p, 3. Tg. Mures 20p, 4. Cluj 20p, 5. SCM Craiova 20p, 6. Rovinari 19p, 7. BC Timisoara 19p, 8. Medias 19p, 9. CSM Ploiesti 19p, 10. Sibiu 18p, 11. Giurgiu 17p, 12. Pitesti 17p, 13. Timba Timisoara 16p, 14. BC FARUL CONSTANTA 14p, 15. Miercurea Ciuc 13p, 16. Dinamo Bucuresti 12p.

Sursa foto: Observator de Constanta