VIDEO / „Tunarii” eliminati din Cupa Ligii de Bradford City, echipa din al patrulea esalon englez! 1-1 (3-4 dupa penaltiuri)

Bradford City, ocupanda locului 4 in League Two (al patrulea essalon englez) a furnizat cea mai mare surpriza a sferturilor de finala ale Cupei Ligii Angliei, eliminand Arsenal Londra la penalty-uri. Dupa 1-1 la capatul primelor 90 de minute, echipa din al patrulea esalon englez a castigat cu 4-3 dupa loviturile de departajare.

Cei de la Bradford sunt invincibili la loviturile de departajare. Au castigat pentru a noua oara consecutiv un meci decis la penalty-uri, mai mult decat oricare alta echipa din Anglia. Pentru Arsenal, vedetele Cazorla, Chamakh si Vermaelen au ratat de la 11 metri.

Echipa la care a jucat si Dan Petrescu, ajunsa acum in a patra divizie engleza, a deschis scorul in minutul 16 prin Gary Thompson. Arsenal a continuat sa atace tot meciul, dominand total, iar pana la urma capitanul Vermaelen a inscris in minutul 88 golul care a dus meciul in prelungiri.

La loviturile de departajare, Cazorla, Chamakh si Vermaelen de la Arsenal au ratat, iar Bradford, cu un Matt Duke senzational in poarta, a castigat cu 3-2 loviturile de departajare (final 4-3) si s-a calificat pentru prima data in istorie in semifinalele Cupei Ligii. Bradford a ajuns dupa 101 ani in penultimul act al unei competitii.

ECHIPELE CARE AU EVOLUAT:

Bradford: Duke – Darby, McArdle, McHugh, Meredith – Thompson (Jones 72), Doyle, Jones, Atkinson (min. 92Turgot) – Wells (min. 74 Connell), Hanson
Antrenor: Phil Parkinson

Arsenal: Szczesny – Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Gibbs – Ramsey (min. 69 Rosicky), Wilshere, Coquelin (min. 61 Chamakh), Podolski (min. 69 Oxlade-Chamberlain) – Cazorla – Gervinho
Antrenor: Arsene Wenger