Steaua termina anul cu datorii! 30 000 de lei amenda pentru bulgarii de zapada aruncati pe teren!

FC Steaua Bucuresti a fost sanctionat cu penalitate sportiva de 30.000 de lei de Comisia de Disciplina a LPF in urma incidentelor provocate de proprii suporteri la meciul cu Astra Giurgiu, scor 2-0, atunci cand au aruncat cu bulgari de zapada in jucatori, arbitri si oficiali, informeaza surse din cadrul LPF, conform Mediafax!

La inceputul meciului fanii stelisti de la tribuna a doua au aruncat cu bulgari de zapada la intrarea echipelor in teren. Bulgarii i-au lovit pe jucatorii ambelor formatii, dar si pe oficiali, in special pe presedintele gruparii Astra, Dinu Gheorghe, si pe antrenorul Valentin Sinescu.

In minutul 40, jucatorul Constantin Budescu a refuzat sa execute o lovitura de colt, deoarece fanii Stelei de la Peluza Sud aruncau cu bulgari in el.

La finalul primei reprize, managerul general al Stelei, Mihai Stoica, s-a indreptat spre banca Astrei Giurgiu pentru a-l proteja pe presedintele Dinu Gheorghe de bulgarii aruncati din tribune. De asemenea, de la statia de amplificare s-a facut apel in mai multe randuri pentru a nu se mai arunca cu bulgari.

In minutul 57, Budescu, care abia fusese inlocuit, a vrut sa ajunga la vestiare prin teren, incercand sa se protejeze astfel de bulgarii aruncati de suporterii din tribune, insa arbitrul Alexandru Tudor l-a observat si i-a acordat cartonasul galben!