FINAL / Ungaria – Romania 25-19. Am ratat tot, odata cu calificarea in semifinalele Cupele Europene

Romania a pierdut meciul impotriva Ungariei, cu scorul de 19-25, fapt care anuleaza toate sansele fetelor noastre de a accede in fazele eliminatorii ale Campionatului European din Serbia.

Inceputul de meci a fost unul fulminant pentru „tricolore” care pareau sa fie de neoprit in cursa lor nebuna dupa gol. Au condus o buna bucata din primul mitan la o diferenta de 3 goluri, insa apropierea pauzei a stricat ceva in jocul Romaniei. Ratarile si lipsa de concentrare a elevelor lui Gheorghe Tadici a devenit tot mai evidenta, iar unguroaicele au profitat din plin de acest lucru, reusind sa recupereze diferenta.

Barele repetate si interventiile supranaturale ale portaritei maghiare, Eva Kiss, au taiat elanul romancelor, in timp ce la poarta noastra Gobitz si  compania faceau ravagii. La pauza, unguroaicele conduceau deja la o diferenta de doua goluri.

Situatia Romaniei s-a agravat in a doua repriza. Ratarile, barele si pararile consecutive ale Evei Kiss au demoralizat echipa „tricolora”, care a cedat fara drept de apel meciul Ungariei la 6 puncte diferenta.

In urma rezultatului de marti seara,  Grupa Preliminara II si-a stabilit semifinalistele; acestea sunt Muntenegru  si Ungaria. Din Grupa Preliminara I, doar Norvegia si-a asigurat calificarea in faza urmatoare, dupa primele doua meciuri disputate.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

60′ Ratam incredibil din 7 metri!!!!!

59′ Stanca pleaca pe contraata, dar este blocata viloent si meciul este intrerupt. Jucatoarea noastra se  resimte si este inlocuita.

59′ Inscriem in sfarsit prin Stanca, dar probabil prea tarziu.

58′ Apara din nou Eva Kiss!!!

57′ Unguroaicele se duc la 7 goluri diferenta.

55′ Marcheaza unguroaicele.

54′ Inscrie Ada Nechita.

54′ Marcehaza din nou unguroaicele. 6 goluri au de recuperat fetele noastre cu tot atatea minute inaintea finalului

53′ O noua a ratare. Eva Kiss, portarita unguroaicelor apara iarasi.

52′ Tadici cere time-out

52′ Dupa o serie de greseli arle romancelor. Unguroaicele se desprind la 5 goluri diferenta.

49′ Gorbitz isncrie si unguroaicle au patru goluri diferenta.

47′ O noua bara pentru Romania!

45′ Unguroaicele se duc din nou la 3 goluri diferenta.

45′ Gorbitz inscrie pentru 19-17.

44′ GOOOOOOOOOOOOOOL Ada Nechita!

43′ GOOOOOOOL Nicoleta Dinca!

41′ O noua bara pentru Romania!!!!!!!

40′ Inscriu si unguroaicele.

40′ GOOOOOOOOOOL Neagu! Romania nu mai marcase de 5 minute.

39′ Apara Tolnai.

39′ O noua bara pentru Romania!!!

38′ Ratam din nou!!

35′ Apara din nou portarita maghiarelor.

34′ Ratam pentru a doua oare consecutiv si nu reusim sa profitam de greselile comise in ofensiva  ale adversarelor.

33′ Gorbit inscrie cu o executie joasa.

32′ GOOOOOOOOOOL Nechita!!!! Marcam pe contraatac.

33′ Reduc rapid fetele noastre diferenta.

33′ Gol din nou pentru unguroaice pentru 16-12.

32′ Unguroaicele se desprind la 3 goluri.

31′ Se reia meciul.

PAUZA

30 INCREDIBIL! RATAM DIN NOU PRIN BRADEANU.

30′ Neagu loveste in bara si unguroaicele inscriu pe contraatac.

30′ Unguroaicele inscriu din nou cu un gol luat nepermis de usor.

29′ Neagu egaleaza!!!

27′ Ratam din nou si unguroaiele trec la conducere pe un contraatac fulger.

26′ Un atac aparent compromis al unguroaicelor duce mingea la o adversara si suntem egalati.

26′ Adversarele revin in atac si inscriu rapid.

25′ GOOOOOOOOOOOOOL Nechita. Executie superba din flancul drept.

24′ Gorbitz se strecoara si reuseste sareduca din diferenta.

23′ Neagu inscrie cu o noua torpila.

22′ Adversarele noastre vor juca urmatoarele doua minute in inferioritate numerica.

22′ Inscriu unguroaicele.

22′ Ada Nechita vede cartonasul galben, iar adversarele noastre primesc o lovitura de la 7 m. Tolnai intra in poarta noastra.

21′ GOOOOOOOOOOOOOOL! Meirosu inscrie pe contraatac.

20′ GOOOOOOOOOOL! Neagu inscrie cu o torpila incredibila, pe langa blocaj.

19′ Unguroaicele restabilesc egalitatea si Tadici cere time-out.

18′ Portarita maghiara a aparat ultimele trei executii ale fetelor noastre.

18′ Unguroaicele reduc diferenta la un singur gol.

17′ Se apropie unguroaicele la doua goluri.

15′ Oana Manea este eliminata doua minute dupa o lovitura in gat a adversarei.

14′ Ada Nechita marcheaza!!!

13′ Unguroaicele inscriu pentru 4-6.

13′ GOOOOOOOOOOL Neagu!

12′ Unguroaicele reduc din diferenta.

10′ Meirosu vede si ea un cartoans galben. Cristinea Neagu o inlocuieste pe Pinta.

9′ Recuperam din nou si plecam pe contraatac. Pintea obtine o lovitura de la 7 metri! Ratam insa.

9′ Antrenorul maghiar cere time-out

9′ GOOOOOOOOOOOL Romania! Ada Nechita pleaca dupa un nou contraatac.

8′ GOL Ionela Stanca! Unguroaiecele vad un cartonas galben.

7′ Pintea marcheaza cu o executie inalta dupa un contraatac fulger al fetelor noastre.

5′ Pintea vede cartonasul galben.

4′ Stanca egaleaza rapid!

4′ Kovacicz inscrie dupa o aruncare de la 9 metri pe care fetele noastru nu au reusit sa o blocheze.

3′ Bara pentru Romania!

2′ Bradeanu marcheaza.

1′ Ungaria inscrie primul gol al partidei.