VIDEO – Macel pe Vicente Calderon! Falcao a marcat in poarta lui Depor de cinci ori consecutiv! „El Tigre” l-a depasit pe CR7 in clasamentul golgheterilor din La Liga, unde Messi e lider!

Atletico Madrid a zdrobit-o pe Deportivo la Coruna, scor 6-0, intr-un meci in care Radamel Falcao a intrat in istoria clubului si a Primerei Division! Atacantul columbian a devenit primul jucator al lui Atletico Madrid care inscrie 5 goluri intr-o partida din La Liga, trei dintre ele fiind marcate intr-un interval de 7 minute!!

De altfel, sudamericanul este primul jucator de la Fernando Morientes incoace care marchaza de cinci ori intr-un meci de campionat. In 2002, fostul atacant al Realului inscria de cinci ori in poarta celor de la Las Palmas!

Cu aceste goluri, Falcao acumuleaza 47 de goluri marcate pentru echipa de club si pentru nationala in 2012!

Jucatorii lui Diego Simeone au deschis scorul abia la jumatatea primei reprize, atunci cand Diego Costa a marcat cu capul din careul mic, dupa un corner executat de Koke.

Cinci minute mai tarziu, Falcao isi incepea recitalul, majorand avantajul pe contraatac, tot dupa o pasa decisiva a lui Koke. Cu trei minute inainte de pauza, columbianul a marcat cel mai frumos gol al meciului, cu un sut puternic din afara careului.

Destul de tarziu s-a marcat si in a doua repriza, la 20 de minute de la reluare, cand Falcao a obtinut si a transformat un penalty. Dupa alte 3 minute, „El Tigre” a inscris din nou, cu capul, din plonjon. Patru minute a durat „pauza” cloumbianului, pentru ca un minutul 71, dupa ce a evitat atacurile a doi adversari, l-a învins pe Aranzubia cu un sut de la marginea careului mic, stabilind scorul final!

Cu 16 goluri in 15 etape, Falcao l-a depasit pe Cristiano Ronaldo in clasamentul golgheterilor, iar Atletico a obtinut prima victorie, dupa doua infrangeri consecutive, suferite in campionat si in Liga Europa! Messi conduce in acest clasament cu 23 de reusite.

Pe propiul teren, in campionat, Atletico a inregistrat cea de-a 7 victorie din 7 partide!