Snooker – Campionatul Regatului Unit al Marii Britanii / FINALA: Mark Selby castiga trofeul pentru prima data in cariera! 10-6 in fata bunului sau prieten, Shaun Murphy, iar Selby va reveni pe primul loc in clasamentul mondial!!

UPDATE / Englezul Mark Selby castiga pentru prima data in cariera UK Snooker Championship (Campionatul Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord) invingandu-l in final pe compatriotul sau si prietenul, Shaun Murphy cu scorul de 10-6!

UPDATE / Dupa primele patru frame-uri disputate pana la prima pauza a celei de-a doua sesiuni, Selby si Murphy sunt la egalitate, 6-6!

UPDATE / Dupa prima sesiune cei doi concurenti se afla la egalitate, scor 4-4, asta dupa ce Murphy a avut un avantaj de doua frame-uri! In cele din urma, Selby a revenit egaland si avand un moral mai ridicat pentru cea de-a doua repriza si ultima a acestei superbe finale!

Mark Selby si Shaun Murphy se intalnesc, duminica, in Barbican Center din York pentru titlul Campionatului Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord la snooker!

Finala se va disputa dupa sistemul cel mai bun din 19 frame-uri, primul la zece si se va intinde pe doua sesiuni.

Daca pentru Mark Selby este prima finala in cel mai important turneu din Regat, Shaun Murphy este pentru a doua oara in finala, dupa cea disputata si castigata in 2008 contra chinezului Marco Fu, scor 10-9.

Murphy a ajuns primul in finala din acest an dupa o revenire de senzatie in semifinala cu Ali Carter, atunci cand a intors soarta meciului de la 5-8 pentru a castiga cu 9-8!

De cealalta parte, fostul lider mondial, actualmente le locul secund in lume, Mark Selby a trecut fara emotii de Mark Davis, scor 9-4.