Mutu a ajuns rezerva la Ajaccio, iar Marica, gol impotriva lui Stuttgart! Vezi prestatiile celorlati romani din strainatate

Echipa franceza Ajaccio, cu Adrian Mjutu in teren doar din minutul 61, a pierdut la scor de forfait, 0-3, pe terenul lui Toulouse in etapa cu numarul 16 si ramane pe un loc retrogradabil, 17, cu doar 16 puncte. in schimb, Ciprian Marica, folosit tot meciul de antrenorul lui Schalke 04, a marcat unicul gol al formatiei sale, intrecuta cu 1-3 la VfB Stuttgart.

Alti doi romani au fost integralisti, Mihaita Plesan, la Volga (1-0 in deplasare, la Lokomotiv Moscova) si Gabriel Torje, la Granada, formatie invinsa net, 0-4 in fieful lui Malaga. Au mai evoluat dupa pauza Adrian Ropotan, 28 de minute, la echipa antrenata de Dan Petrescu, Dinamo Moscova (2-1 la Terek Groznii),  Gigel Bucur, din minutul 70, la Kuban Krasnodar (0-0 acasa, cu Alania Vladikavkaz) si Paul Papp, ultimele 10 minute la Chievo Verona, invingatoare cu 2-0 pe terenul echipei Cagliari.

In Premier League, Gabriel Tamas si Costel Pantilimon au stat pe bancile de rezerve la West Bromwich Albion (0-2 la Arsenal Londra), respectiv Manchester City (2-3 in marele derby cu lidera Manchester United).