FINAL / Steaua Bucuresti – Astra Giurgiu 2-0. „Ros-albastrii” se departeaza la 10 puncte in clasament fara prea mare efort

Steaua a reusit sa-si adjuce meciul impotriva celei de-a doua  clasate, Astra, cu scorul de 2-0, la capatul unui meci tern, in care liderii clasamentului s-au bazat mai mult pe un joc de posesie care a destabilizat echipa giurgiuvenilor.

Stelistii au inceput meciul extrem de motivati, reusind sa domine copios prima parte a reprizei intai. Dupa un autogol salvat in ultimul moment de Silviu Lung jr., Tansase a reusit sa deschia scorul dupa un sut din careul al coltul lung.

Avantajul minim obtinut a taiat usor-usor avantul elevilor lui Reghecampf in a doua parte a primului mitan, care si-au permis sa scada ritmul pe fondul jocului lipsit de periculozitate al Astrei. Finalul primei parti a meciului a fost marcata de tentative de surprindere a protariulor cu suturi de la mare distanta, dar niciunul dintre aceste executii nu a prins spatiul portii tintite.

In repriza secunda, „astralii” au intrat hotarati sa restabileasca egalitatea, dar stelistii au reusit sa reechilibreze raportul puterii in teren. Jocul a trenat in a doua jumatate a meciului si niciuna dintre echipe nu parea sa-si mai doreasca modificarea tabelei de marcaj.

Reghecampf insa s-a opus stagnarii. inspirat, tehnicianul Stelei l-a schimbat pe Rusescu in minutul 75, cu Pintilii, care cateva zeci de secunde mai tarziu a marcat golul de 2-0, stabilind si scorul final.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

86′ Ocazie mare pentru Astra! Di Stefano centreza in careu, iar Tembo reia cu capul pe o traiectorie aproape paralele cu poarta lui
Tatarusanu.

80′ Mihai Costea intra in locul lui Raul Rusescu.

76′ GOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Prepelita marcheaza la doar cateva zeci de secunde dupa intrarea sa pe teren, dupa o pasa in marginea careului servita de Adi Rocha.

74′ Tanase este inlocuit de Prepelita.

71′ Adi Rocha suteaza slab de la semi-distanta.

68′ Adi Rocha intra in locul lui Nikolic.

63′ Barboianu suteaza puternic, dar Tatarusanu reuseste sa respinga in corner. Loviutra de la colt este respinsa prompt de stelisti.

63′ Di Stefano avanseaza in banda stanga dar sutul sau in careu este respins si Steaua pleaca pe contraatac.

59′ Chiriches reia cu capul din careu spre poarta adversa, dar rateaza doar cu putin tinta.

57′ Budescu a luat cartonasul galben dupa ce a iesit din teren prin fata portii steliste pentru a evita bulgarii de zapada aruncati din tribune.

56′ Tembo intra in locul lui Budescu.

56′ Enache a intrat in locul lui William.

55′ Joc lipsit de faze periculoase in ultimele momente. Antrenorii incep sa se gandeasca la schimbarile are se impun.

49′ Ocazie imensa irosita de Astra. Gaman reia peste poarta lui Tatarusanu din trei metri, dupa o centrarare din corner.

46′ S-a reluat meciul. Steaua a schimbat tricourile in cele rosii, cele bleu deschis folosite in prima repriza fiind foarte apropiate ca nunanta de cele ale Astrei.

PAUZA

44′ Sut de la 20 de metri a lui Takayuki. Mingea iese in aut de poarta.

43′ Vine randul lui Pintilii sa suteze de la distnta. Executia violenta trece mult pe langa bara din stanga.

42′ Rusescu isi incearca norocul cu un sut de la distanta, dar nu prinde cadrul portii adverse.

40′ Executia de la coltul stang al terenului este respinsa din nou in corner. Cea de a doua centrare este respinsa de stelisti care incearca sa scape pe contraatac.

39′ Budescu inceaca sa suteze din voleu din marginea careului stelist. Mingea este respinsa in corner.

35′ Pintilii obtine un corner cu un sut de la distanta. Bourceanu executa lovitura de la colt, dar fara niciun rezultat notabil.

32′ Nikolic reia cu capul din fata portii adverse, dar mingea trece nu foarte departe de bara din stanga.

27′ Steaua domina jocul de pase, insa stelistii nu au mai reusit sa construiasca o faza periculoasa de joc, pe fondul unei prestatii lipsite de vlaga a adversarilor.

20′ Bourceanu bate un corner de pe stanga. Silviu Lung respinge in careu, dar stelistii nu reusesc sa-si creeze o noua ocazie de gol.

17′ Chipciu incearca sa surprinda cu un sut de la distanta, dar executia trimite mingea in tribune.

13′ GOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Tanase inscrie cu un sut in coltul ung, dupa ce mingea a fost respinsa in careu in urma loviturii de la colt.

12′  OCAZIE URIASA PENTRU STEAUA! Silviu Lung Jr. scoate de pe linia portii o minge deviata de doi fundasi giurgiuveni. Rusescu incearca sa intervina, dar minga iese in corner.

9′ Chipciu suteaza de la mare distanta, dar Silviu Lung Jr. nu poat fi pacalit asa usor si retine fara probleme.

5′ Rusescu reia cu capul foarte periculos dupa o centrare in areul advers reusita de Chipciu. Mngea trece insa la o palma de bara din dreapta.

5′ Atmosfera incendiara creata de cele catev mii de jucatori veniti sa sustina Steaua.

2′ Tanase nu reuseste sa reia spre poarta de langa bara din stanga, centrarea venita din banda dreapta de la Adi Popa.

1′ Alexandru Tudor fluiera inceputul meciului.

ECHIPE DE START:

STEAUA: Tatarusanu – Chipciu, Gardos, Chiriches, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Ad. Popa, Rusescu, Cr. Tanase – Nikolici

ASTRA: Lung Jr. – Barboianu, Gaman, A. Muresan, Morais – Takayuki, Yahaya – Amorim, Budescu, Distefano – Fatai