FINAL / CS Turnu Severin – FC Brasov 2-1. Severinenii obtin in extremis a doua victorie din sezon

„Laterna rosie” a Ligii 1, CS Turnu Severin s-a impus pe teren propriu in fata lui FC Basov, la capatul unui meci fara multe momente spectaculoase, in finalul caruia, gazdele au reusit surpriza etapei.

Severinenii au aratat ca vor sa ia cele trei puncte ale partidei inca de la inceputul meciului. Dandea a deschid scorul in minutul 16, insa cinci minute mai tarziu brasovenii au reusit sa restabileasca egalitatea prin Tames.

Echilibrul partidei s-a mentinut pana spre finalul meciului, dominat de gazde gratie presiunii puse  de Thomas in careul advers, acesta reusind sa si inscrie golul decisiv in minutul 86, semnand astfel cea de a doua victorie a lui CS Severin in Liga 1, prin care oltenii urca pentru prima data o pozitie in clasament.

91′ Intra Zaharia in locul lui Florin Patrascu.

89′ Arnautu primeste cartonasul galben.

86′ GOOOOOOOOOL CS Severin! Thomas pleaca de la limita offsideului si inscrie

84′ Batin este inlocuit de Brata.

79′ Mutu reuseste sa respinga un sut periculos al lui Moutinho.

76′ Neacsa este inlocuit de Arnautu

70′ Neacsa vede cartonasul galben.

68′ Durimel este in offside.

66′ Thomas cade in careu ind uel cu Velayos, insa centralul hategan lasa jocul sa continue.

62′ Ratare uriasa a gzdelor! Thomas suteaza peste poarta din 7 metri.

56′ Thomas  primeste o centrare venita din corner, insa nu reuseste sa ameninte poarta adversa.

51′ Zaharia vede si el cartonasul galben.

50′ Tabes primeste cartonasul galben.

46′ S-a reluat meciul.

45′ Se fluiera finalul primei reprize.

37′ Brasovenii rateaza o noua ocazie mare. Iulian Paun sare pe sub mingea centrata de Paun.

27′ Buga scapa singur cu portarul, dar este deposedat.

21′ GOOOOOOOOL Brasov! Tames restabileste rapid egalitatea, dupa o centrare a lui Georgian Paun.

17′ Olah vede cartonasul galben pentru un fault dur.

16′ GOOOOOOL Severin! Dandea deschide scorul dupa o centrare din corner. 1

10′ Gafa uriasa a lui Dandea care este la un pas de autogol, dupa o centrare a lui Batin.

7′ Mutu este atent si retine un balon din fata lui Durimel, dupa o pasa laterala venita de la Olah.

3′ Buga centreaa in careul advers, dar Durimel respinge.

1′ A inceput meciul.

CS SEVERIN:  Marinescu – Mitici, Durimel, Dandea, Buleica – H. Moutinho, Olah – Neacsa, Dragalina,  Al. Zaharia – Thomas

FC BRASOV: D. Mutu – Velayos, R. Machado, L. Munteanu, Al. David – Tames, Bruno Madeira – I. Popa, Buga, G. Paun – Batin