VIDEO / Derbiul din Manchester adjudecat de United in minutele de prelungiri!

Derbiul din Manchester dintre United si City a fost adjudecat de „diavolii rosii” in minutele de prelungiri! Manchester United s-a impus cu 3-2, pe Etihad Stadium, la capatul unui meci dramatic, decis in prelungiri, prin golul lui Van Persie!

La pauza, elevii lui Sier Alex Ferguson au intrat cu un avantaj de doua goluri, dupa ce Wayne Rooney a reusit dubla in minutele 16 si 29. „Cetatenii” au revenit si au redus din diferenta, cu un sfert de ora de la reluare, prin Toure, iar Zabaleta a restabilit egalitatea cu doar patru minute inainte de final.

Meciul n-avea sa se incheie insa la egalitate, Robin Van Persie reusind sa marcheze golul victoriei in prelungirile partidei, printr-o executie norocoasa din lovitura libera.

Finalul de partida a oferit si cateva incidente neplacute. Unul dintre suporterii echipei gazda a intrat pe teren, iar fundasul Rio Ferdinand a fost lovit de un obiect aruncat din tribune.

In urma acestui succes, Manchester United s-a distantat fata de Manchester City, la sase puncte, in fruntea clasamentului din Premier League.