Handbal / Victorie de senzatie impotriva Spaniei, la CE! Batem Ungaria si Germania si suntem in semifinale!

Reprezentativa de handbal a Romaniei a castigat primul din seria celor trei meciuri din grupa principala 2 a Europenelor din Serbia, scor 31-26 (15-12) impotriva vicecampioanei olimpice Spania!

A fost o partida dominata de la un capat la altul de echipa noastra, care a condus si cu zece goluri, 28-18 in minutul 50. Pintea a primit direct cartonas rosu pentru o intrare dura la Mangue, cu cinci secunde inainte de finalul primei reprize.

Au inscris Neagu 7, Nechita 6, Curea 6, Meirosu 5, Bradeanu 4, Stanca 2, Manea 1. Urmeaza confruntarea cu Ungaria, marti, de la 19:15, in direct la TVR2 si in format text pe www.sptfm.ro.

Articol scris de Radu Levarda (Sport revolution)