Bundesliga: Campioana „en titre“, Borussia Dortmund invinsa pe teren propriu de Wolfsburg! Bayern se distanteaza in fruntea clasamentului

A nins in Germania, poate mai devreme ca in alte tari europene, suprinzand lumea fotbalului cu doua etape inainte de finele turului. Totusi, mantia alba nu a constituti un impediment, terenurile, marea majoritate cu incalzire subterana a gazonului, prezentandu-se intr-o stare optima si asigurand conditii bune de desfasurare a partidelor…
HAMBURG – HOFFENHEIM 2-0 (1-0). Schimbarea la fata a echipei oaspete, in primul meci dupa concedierea antrenorului Markus Babbel, nu a avut loc, „interimarul“ Frank Kramer neputand face prea mult. Hoffenheim a jucat curajos, a dominat chiar, dar prima neatentie in aparare, coautori Delpierre si portarul Casteels, a dus la deschiderea scorului prin Rudnevs (24) care  nejenat de nimeni a trimis cu capul  balonul in poarta de la circa 10 metri. Eforturile oaspetilor au fost vizibile, dar echipa nu are structura, nu are un atacant care sa fructifice situatiile create si mai ales nu are incredere in sine. Golul aceluiasi Rudnevs (74), reluare din careu dupa o lovitura libera, pecetluind un rezultat meritat si criza tot mai acuta a echipei din Kreichgau.

DORTMUND – WOLFSBURG 2-3 (1-2). Asa cum a inceput jocul parea sa fie o misiune usoara pentru echipa campioana. Reus (devil) a executat o lovitura libera de la 25 de metri lateral si mingea s-a strecurat in plasa. Lewandowski a mimat atingerea balonului, gest pentru care probabil ca golul ar fi trebuit anulat el fiind in pozitie de ofsaid. Pe neasteptate oaspetii au revenit in joc si la o faza care nu anunta nimic periculos, mingea sutata de Dost a fost atinsa cu mana de Schmelzer, aflat pe linia portii, cartonas rosu si penalti transformat de Diego (36). Decizia lui Wolfgang Stark total eronata, ca un nou exemplu de incompetenta a arbitrului atat de promovat (pe nedrept) de FIFA si UEFA. Wolfsburg a profitat de situatia de cumpana a gazdelor si Naldo (41)  a sutat splendid din intoarcere balonul de la 14 metri in poarta lui Weidenfeller. Binecunoscuta compensatie a intrat in joc, arbitrul acordand penalti de data aceasta pentru gazde la interventia lui Kjaer asupra lui Lewandowski, Blaszczykowski (62) transformand sigur. Dortmund a riscat si a ramas descoperita,  Diego aflat in  cercul de la centrul terenului lansandu-l pe Dost (73) care dupa o cursa de vreo 20 de metri a sutat plasat din marginea careului aducandu-si echipa din nou in avantaj.

STUTTGART – SCHALKE 3-1 (2-1). Nici nu s-au asezat bine spectatorii si gazdele au marcat prin Ibisevic (2) care a reluat direct balonul centrat de Traore. Replica echipei in „albastru regal“ a fost imediata si Marica (12) a sutat dintr-o bucata mingea pasata de Jones. „Svabii“ au luat din  nou conducerea prin Ibisevic (38) din penalti, arbitrul Felix Zwayer apreciind mai mult decat marinimos in favoarea gazdelor interventia lui Fuchs asupra lui Gentner. Asemenea interventii au loc cu duzina in fiecare joc fara a fi sanctionate cu lovituri de pedeapsa. Dupa pauza defensiva oaspetilor s-a naruit si din nou Ibisevic (62) a marcat  reluand mingea respinsa de portarul Hildebrand la sutul lui Holzhauser. Din minutul 67 gazdele au jucat in 10 oameni, Sakai fiind eliminat dupa un fault grosolan asupra lui Holtby. Dupa 7 minute egalitatea numerica a fost restabilita, Jones vazand si el cartonasul rosu.

NÜRNBERG – D)ÜSSELDORF 2-0 (1-0). Meci foarte echilibrat dar si cu caracter de uzura intre cele doua suprafete de pedeapsa. Una dintre putinele actiuni bine desenate de gazde s-a incheiat cu unicul  gol al reprizei. Feulner a demarat pe aripa dreapta si centrarea acestuia in preajma careului mic a fost reluata sigur de Polter (27). Spre final, Polter s-a revansat pasa acestuia fiind finalizata cu un sut splendid de Feulner (90).

FREIBURG – FÜRTH  1-0 (1-0).  Fara virtuti deosebite jocul a retinut, totusi, atentia pentru marea risipa de enrgie facuta de jucatorii ambelor formatii. S-a sutat putin la poarta si doar Caligiuri (15) a demonstrat ca merita incercat, balonul plasat de acesta de pe linia de 16 metri poposind in plasa in dreapta portarului Hesl.

AUGSBURG – BAYERN  0-2 (0-1). Replica  uneia dintre codasele clasamentului a fost peste asteptari. Echipa gazda s-a angajat in fiecare disputa pentru balon, a cautat sa destrame in fasa actiunile temutului adversar practicand un marcaj sever dar fair. Spre nesansa gazdelor golul cu care multipla campioana a  deschis scorul a survenit din penalti, Sankoh a lovit mingea cu mana si Müller (39) a marcat sigur din lovitura de pedeapsa. Dupa pauza, Bayern a jucat tot mai dezinvolt si a marit avantajul prin Gomez (63) la doar cateva minute dupa acesta intrase pe teren in locul lui Mandzukic.