Baschet / Putine semne de intrebare dupa penultima etapa a Euroligii masculine

Ultimele sase meciuri ale penultimei etape din Euroliga masculina de baschet au lamurit, in buna masura, situatia echipelor care vor juca in faza grupelor principale. Singura partida care a necesitat prelungiri, Elan Chalon sur Saone-Montepaschi Siena, din grupa B, a revenit formatiei franceze cu 108-103 (49-48 la pauza, 93-93 dupa primele 40 de minute). Echipa italiana a acumulat 14 puncte si va continua competitia, impreuna cu Maccabi Tel Aviv, 16, Unicaja Malaga, 16 si Alba Berlin, 13.

Derby-ul grupei A, dintre Panathinaikos Atena si Fenerbahce Ulker Istanbul, urmarit de 15.000 de spectatori, a fost castigat de gazde la scor, 69-52 (29-23). Ambele s-au calificat, alaturi de lidera Real Madrid si de Himki Moscova, invinsa la un singur cos, in deplasare, 72-74 (31-34) de Union Ollimpija Ljubljana, ocupanta ultimei pozitii. In grupa C s-au inregistrat doua victorii ale echipelor oaspete, Anadolu Efes Istanbu-Caja Laboral 76-91 (34-38) si Emporio Armani Milano-Zalgiris Kaunas 65-67 (37-32). Zalgiris, Oympiacos Pireu, ambele cu 16 puncte si Montepaschi, 14 si-au asigurat calificarea. A patra echipa va fi cunoscuta saptamana viitoarea, la incheierea meciurilor Caja Laboral-Cedevita Zagreb si Olympiakos Pireu-Emporio Armani Milano.

Duelul ultimelor clasate din grupa D, Lietuvos Ryvas Vilinis-Brose Baskets Bamberg a fost transat in favoarea lituanienilor, la cinci puncte, 67-62 (35-28). FC Barcelona, 18 puncte, ȚSKA Moscova, 17, care se vor intalni pe 13 decembrie in derby-ul rundei si Besiktas Istanbul, 13, au obtinut promovarea in faza urmatoare. Cealalta formatie va fi cunoscuta dupa disputarea partidelor Brose Baskets Bamberg, 11 puncte-Partizan Belgrad, 11 si Besiktas Istanbul-Lietuvos Ryvas Vilnius, 11.

autor: Radu Levarda (Sport Revolution)