FC Farul a invins Viitorul in ultimul meci amical al anului 2012 pentru „marinari”

Baza Sportiva a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” a gazduit, joi, o partida de verificare intre FC Viitorul Constanta si FC Farul Constanta, incheiat cu succesul echipei pregatite de Alin Artimon, scor 1-0, relateaza cotidianul local Telegraf.

De mentionat insa ca pentru Viitorul au jucat doar jucatorii reveniti dupa imprumuturi la alte formatii precum si juniorii A, in timp ce Alin Artimon a mizat in prima repriza pe cel mai bun „11” avut la dispozitie. Acest lucru a contat dupa primele 45 de minute, Sorin Chitu (foto) reusind sa deschisa scorul in min. 20, dupa ce a driblat si portarul din situatie de unu la unu. Actul secund a adus fata in fata foarte multi jucatori tineri in ambele tabere si chiar daca nu au lipsit ocaziile clare de gol la cele doua porti, rezultatul a ramas cel consemnat in prima repriza.

„Sunt multumit, pentru ca avem multi jucatori care sunt imprumutati si dupa ce au luat vacanta i-am chemat sa vedem la ce nivel fizic si tehnico-tactic se afla. Sunt jucatori care oricand pot reveni la prima echipa. Asa cum au facut-o Iancu, Buzbuchi si altii, la fel ar putea sa reuseasca si ei„, a declarat antrenorul principal al Viitorului, Catalin Anghel.

De partea cealalta, tehnicianul Farului, Alin Artimon, considera, de asemenea, ca a fost un test util: „Un joc in care am vrut sa-i vedem in special pe cei tineri. Maine (n.r. – astazi) este programat ultimul antrenament pentru o parte din jucatori. Ceilalti au primit astazi (n.r. – ieri) programele de pregatire individuale„.

FC Viitorul: Hantascu – Soldat, Tudorache, Naziru, Mitache – Musca, Balint, Calintaru, Dan, Tiron – Marinkovic. In repriza a doua au evoluat: Bolboasa, Pacuraru, Cureteu, Medesan, Blanita, Nikolov, Tudoran, Ciochina, Suciu si Paius;

FC Farul: Neagu – Nitescu, Buzea, V. Sandu, Olteanu – Saceanu, Barladeanu, Sg. Popescu – S. Chitu, Stoianof, Matei. In repriza a doua au intrat: Cernat – Bajan, Nastase, Erdal, Sescioreanu – Stavian, Berti, Coteanu – Ivanovici, Tudor, Pislaru.

Sursa foto: FCFarul.ro