Baschet / FC Barcelona, aproape de prima infrangere in Euroliga masculina

Prima zi a penultimei etape din Euroliga masculina de baschet a consfintit victoria la limita a singurului lider neinvins, FC Barcelona si a treilea esec al rivalei Real Madrid. Partizan Belgrad, aflata pe locul 4 in grupa D, a castigat primele doua sferturi impotriva formatiei catalane, 14-13, 16-12, dar le-a pierdut pe urmatoarele, 14-18, 14-15 si implicit partida, la jumatate de cos, 67-68, spre deziluzia celor 7500 de suporteri din tribune. FC Barcelona a fost tinuta in sah pentru prima oara in aceasta editie, jucatorii sai nereusind sa inscrie mai mult de 10 puncte prin Navarro, de la gazde remarcandu-se Milosavljevic, 14.

Madrilenii au pierdut trei din cele patru sferturi cu penultima clasata din grupa A, Mapooro Cantu, in fieful acesteia, 18-20, 17-22, 14-21, impunandu-se doar in unul singur, 21-14, tabela indicand victoria echipei gazda cu 76-70. Cu care o egaleaza pe Fenerbahce Istanbul, care va juca in aceasta seara in deplasare, la ocupanta locului secund, Panathinaikos Atena. Primele doua clasate din grupa B, Macacbi Tel Aviv si Unicaja Malaga si-au consolidat pozitiile, desi au evoluat pe terenurile echipelor Asecco Prokom Gdynia, scor 89-73 (cosgeter Hickmann, 20), respectiv Alba Berlin, 74-63 (Williams, 16).

O victorie fara dubii, pe teren strain a reusit si Olympiakos Pireu, 84-62 la Cedevita Zagreb, in urma careia a trecut pe primul loc in grupa C, dar ar putea fi depasita de Zalgiris Kaunas, care va evolua diseara la Emporio Armani Milano, a patra clasata. Consemnam si al saptelea succes al finalistei precedentei editii, TSKA Moscova, 87-72, pe teren propriu, cu Besiktas Istanbul, in grupa D, cele mai multe puncte, 20, fiind marcate de americanul Weems. Restul meciurilor se vor disputa in aceasta seara.

autor: Radu Levarda (Sport Revolution)