FINAL / FC Copenhaga – Steaua 1-1. Steaua castiga Grupa E a Ligii Europa si usile i se deschid larg spre primavara europeana

Steaua s-a calificat in priamvara europeana de pe primul loc al Grupei E a EL, dupa  o remiza obtinuta cu mare efort in fata celor de la FC Copenhaga, care rateaza la mustata ascederea in faza eliminatorie a competitiei.

Rusescu a isncris pentru Steaua in minutul 73, cu un sut absolut fabulos care l-a invins de la distanta pe portarul advers.

Aflati in inferioritate numerica din primele minute ale reprizei secunde, stelistii nu au mai putut face tirului dezlantuit al danezilor, care incercau sa profite de faptul ca Molde conducea in celalalt meci al grupei pe ocupanta locului 2 in clasament, Stuttgart.  Astfel, in minutul 86′ Yetokele restabileste egalitatea, insa tabela de marcaj a ramas nemodificata pana la finalul jocului, Steaua si Stuttgart calficandu-se in saisprezecimile de finala ale Ligii Europa.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

93′ Jorgensen suteaza din coltul careului mare in diagonala si mingea trece la mica distanta de bara portii steliste.

91′ Cornelius suteaza din unghi inchis spre poarta Stelei, dar Tatarusanu se opune si retine.

90′ Se acorda 4 miunte de prelungiri.

86′ GOL Copenhaga! Yetokele reia cu capul din fata portii steliste si impinge mingea in plasa.

85′ Tatarusanu retine de langa bara din dreapta un nou sut al danezilor.

85′ Rusescu este inlocuit de Filip.

83′ FC Copenhaga preseaza tot mai mult in jumatatea Stelei, care nu gaseste solutii pentru a-i tine departe pe jucatorii adversi de propriul careu.

82′ Latovlevic vede si el cartonasul galben dupa o interventie agresiva la un adversar.

81′ Danezii forteaza egalarea. O noua minge ajunge periculos de apropae de poarta lui Tatarusanu, dar defenisva Stelei reuseste sa respinga atacul.

76′ Santin il inlocuieste pe Gislason.

73′ GOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Rusescu marcheaza cu un sut fenomenal la coltul scurt al portii adverse, fara sansa pentru Christensen.

68′ OCAZIE IMENSA PENTRU DANEZI! Tatarusanu respinge cu mari emotii, din plonjon o reluare cu capul din fata sa a lui Cornelius, dupa o centrare din banda stanga a lui Jorgensen.

66 ‘Ocazie mare pentru Copenhaga! danezii bat de pe dreapta primul lor corner in acest meci. Cornelius reia cu capul din fata portii, iar mingea este respinsa in extremis.

61′ Martinovic il inlocuieste pe Nikolic.

55′ Adi Popa centreaza in fata portii din banda dreapta, insa Christensen iese si retine.

53′ Jorgensen scapa singur cu Tatarusanu, care reuseste sa se opuna sutuluyi spre poarta. De la marginea era insa ridicat fanionul de offside.

51′ Chiriches vede si el un cartonas galben.

49′ Tanase patrunde in forta in careul advers, dar il faulteaza pe adversarul sau si vede al doilea cartonas galben fiind eliminat.

46’ Se reia meciul.

INFO: Molde inscrie la Stuttgart, iar Steaua este in acest moment calificata in primavara europeana de pe primul loc al grupei.

PAUZA

43′ Tatarusanu este faultat la un duel aerian. Mingea ajunge in poarat, dar golul nu este4 validat de arbitru care indica fault in atac.

42′ Latoivlevic da replica si suteaza surprinzator de la 25 de metri. Minge trece la o palma de bara din stanga.

41′ Sut naprasnic reusit de Claudemir din pozitie centrala de la 20 de metri. Tatarusanu plonjeaza, insa mingea trece mult pe langa bara din dreapta a portii steliste.

38′ FC Copenhaga construieste indelung in jumatatea Stelei, dar in cele din urma mingea ajunge in siguranta la Tatarusanu.

35′ Danezii reusesc sa patrunda in careul  Stelei, dar  „ros-albastrii” intervin prompt si resping atacul.

32′ Cristi Tanase faulteza in cercul median si vede primul cartonas galben al meciului.

31′ Rusescu  ajunge in marginea careului advers dupa o serie de driblinguri si paseaza in fata portii. Nikolic rateaza intalnire cu mingea, reuseste sa agate cu greu balonul, dar scapa mingea in corner.

25′ Rusescu suteaza de la peste 30 de metri spre poarta lui christensen, dar mingea trece la putin pe deasupra transversalei.

18′ Meciul ramane unul incordat, dar pana in acest minut nicio echipa nu a reusit sa ameninte serios poarta adversa.

8′ Bourceanu centreaza in careu de unde Nikolic reia defectuos cu capul. mingea ramane n teren, insa danezii reusesc sa indeparteze pericolul.

7′ Nikolic este faultat si Steaua beneficiaza de o noua lovitura libera, tot in banda stanga.

6′ Steaua obtine o lovitura libera din flancul stang al jumatatii adverse. Bourceanu centreaza in careul mare, de unde mingea este respinsa la Rusescu, insa acesta comite hent si faza e atac este compromisa.

5′ Joc cantonat la mijlocul terenului in primele momente ale partidei. Ambele echipe lupta cu determinare pentru fiecare minge.

2′ Chipciu intoarce mingea pentru Tanase in marginea careului advers, dar acesta din urma nu reuseste sa ajunga la balon in timp util si danezii au posesia.

1′ A inceput meciul.

Echipe de start:

FC Copenhaga: Christensen – Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson – Gislason, Claudemir, Kristensen, Delaney – Jorgensen, Cornelius
Antrenor: Ariel Jacobs

Steaua: Tatarusanu – Chipciu, Gardos, Chiriches, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Rusescu, Tanase – Nikolic
Antrenor: Laurentiu Reghecampf