FINAL / Romania – Rusia 21-21. Dupa o prima repriza FABULOASA fetele noastre au cedat in repriza secunda pierzand un avantaj de sase goluri!

Nationala de handbal feminin a Romaniei a debutat, marti, la Campionatul European din Serbia, in grupa D, contra reprezentativei Rusiei! Din pacate pentru fetele antrenate de Gheorghe Tadici partida s-a terminat dramatic, cu rusoaicele egaland la 21, cu cateva secunde inainte de final. Asta dupa ce Romania a terminat prima repriza calcandu-si adversarul in picioare, avand un avantaj de 5 goluri ajungand chiar si la o diferenta de 6 goluri, la inceputul reprizei secunde!

S-a terminat pana la urma 21-21, iar miercuri, de la aceeasi ora (21:15) Romania va juca cu Islanda, echipa care s-a predat fara drept de apel, scor 26-16, in fata Muntenegrului.

Marcatoare:

Romania – Curea 9 goluri, Geiger 3, Meirosu 2, Stanca 2, Nechita 2, Bradeanu 1, Neagu 1, Manea 1

Rusia – Khmyrova 6 goluri, Postnova 4, Chernoivanenko 3, Punko 2, Makeeva 2, Kuznetcova 1, Turey 1, Andryushina 1, Yartseva 1.

FINAL

Din pacate partida se termina la egalitate 21-21

’59 Ratam si Rusia egaleaza 21-21, dar avem ultimul atac!

’59 Inscriu rusoaicele 21-20

’59 Cristina Neagu acuza o accidentare la coapsa si intra Vadineanu in locul ei

’58 Curea inscrie din actiune, 21-19!

’58 tadici vede un cartonas galben pentru apostrofari

’58 Rusia inscrie imediat si avem un gol avans inaintea ultimelor 2 minute al meciului 20-19! Timeout

’57 Oana Manea inscrie in inferioritate 20-18

’56 Inscriu rusoaicele 19-18

’53 Curea ne salveaza de la 7 metri 19-17!

’52 Dupa care rusoaicele inscriu in inferioritate 18-17

’51 Scapam pe contraatac, dar nu profitam

’50 Pana la urma inscriu rusoaicele 18-16

’49 Avem si noroc, rusoaicele lovesc transversala intr-o faza de unu la unu

’47 Rusia inscrie 18-14, dupa care recupereaza si inscriu din nou 18-15

’46 Curea nu rateaza de la 7 metri 18-13!

’45 Meirosu inscrie 17-13

’43 Inscrie si Rusia 16-12, dupa care profita de un atac ratat de fetele lui Tadici si mai reusesc un gol pe contraatac 16-13

’42 Curea inscrie de la 7 metri si refacem diferenta de 5 goluri 16-11

’42 Din nou inscrie Rusia, dar s-a dat pasi

’40 Gresim in atac, iar Rusia reuseste trei goluri consecutive 15-11

’39 Mai inscriu odata rusoaicele 15-10

’37 Geiger inscrie din nou, insa rusoaicelel inscriu pe contraatac 15-9

’36 Geiger inscrie SENZATIONAL de la peste 9 metri 14-8!

’35 Inscrie Rusia 13-8

’33 Revenim in atac, dar ratam de doua ori consecutiv!

’32 Iulia Curea inscrie de la 7 metri, 13-7! Rusoaicele in inferioritate

Incepe a doua repriza cu rusoiacele in atac, insa rateaza sansa de a reduce din diferenta

Sfarsitul primei reprize!

’29 Curea inscrie din nou de la 7 metri 11-7, iar Nechita majoreaza scorul la 12-7

’28 Pana la urma rusoaicele reduc din diferenta 10-7

’28 Smedescu, al doilea portar al romaniei reuseste sa scoata un 7 metri!

’26 Meirosu inscrie si marim avantajul 10-6

’24 Stanca inscrie din nou si ajungem din nou la diferenta de trei goluri 9-6!

’22 Inscriem in cele din urma prin Stanca si refacem diferenta de doua goluri 8-6

‘9 Melinda Geiger inscrie si ne detasam 5-2

‘8 Talida Tolnai este in zi mare si respinge inca o aruncare a rusoaicelor!

‘8 Revenim la diferenta de doua goluri dintr-o aruncare de la 7 metri

‘7 Rusoaicele reduc din diferenta 3-2

‘6 Nechita inscrie si ea pe contraatac 3-1

‘6 Neagu inscrie superb si trecem in avantaj 2-1

‘4 Bradeanu egaleaza 1-1!

‘3 Din nou ratam un atac, insa rusoaicele reusesc sa deschida scorul 0-1

Rusoaicele rateaza si ele, iar atmosfera din tribune este dominata clar de suporterii romani!

Ratam primul atac al partidei

‘1 Inceputul meciului!

INFO: in primul meci al Grupei D, Muntenegru a Invins Islanda, cu 26-16.

Dupa disputarea meciurilor din cele 4 grupe, primele trei clasate se vor califica in doua grupe principale, a cate sase echipe. Partidele din aceste doua grupe se vor juca intre 9-13 decembrie, iar primele doua clasate vor juca ulterior in semifinale, la 15 decembrie. Finalele pentru medalii vor avea loc in 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia.

Echipa Romaniei e prezenta pentru a noua oara la aceasta competitie, insa, dupa multe editii in care a fost cotata favorita, acum porneste abia cu a saptea sansa la titlu. „Tricolorele” au totusi obiectiv clasarea pe unul din primele patru locuri.

11 dintre cele 16 handbaliste convocate la lot au facut parte din echipa Romaniei la Euro 2010, care a cucerit atunci medalia de bronz.

In 2008, in Macedonia, „tricolorele” au terminat pe locul 5. In 2004, in Ungaria, Romania a terminat pe locul 7, iar cu doi ani in urma a terminat pe aceeasi poziţie.

Lotul Romaniei pentru Euro 2012:
Ungureanu, Smedescu, Tolnai – portari / Curea, Dinca, Nechita, Paraschiv – extreme / Manea, Stanca, Pintea – pivoti / Neagu, Meirosu, Vadineanu, Tacalie, Bradeanu , Geiger – linia de 9 metri