Baschet / Gaz Metan Medias, calificata din EuroChallenge! Peste o saptamana mediesenii vor juca la Khimik pentru a se stabili castigatoarea grupei.

Echipa masculina de baschet Gaz Metan Medias si-a asigurat prezenta in faza urmatoare a EuroChallenge dupa victoria la scor obtinuta pe teren propriu, 81-58 (38-31) cu formatia estoniana Tartu Rock!

A fost un prim sfert echilibrat, incheiat nedecis, 18-18, urmat de alte doua care au decis, practic soarta invingatoarei, incheiate cu 20-13 si 23-15 în favoarea gazdelor. Chiar daca au pierdut ultimul sfert, 20-22, baschetbalistii antrenati de ex-clujeanul Marcel tenter, s-au impus la o diferenta confortabila. Realizata, în buna masura, de punctele înscrise de Jovanovic, 20, Mladenovic, 18 si Djundjevic, 15.

Ocupanta primului loc in grupa D va fi decisa peste o saptamana in meciul cu Himik Iujne din Ucraina, ambele fiind deja calificate.

Sursa: Radu Levarda (Sport Revolution)