FINAL / Dinamo Bucuresti – CS Turnu Severin 4-2. Danciulescu, gol si pasa de gol! Dorinel Munteanu, la meciul 100 ca antrenor in Liga 1!

Dinamo a primit, in „Stefan cel Mare”, vizita „lanternei rosii”, CS Turnu Severin. „Cainii” au incheiat turul pe un dezamagitor loc sapte, cu 26 de puncte si aveau nevoie de un inceput de retur in forta pentru a mai recupera din punctele pierdute, fapt care s-a si intamplat!

upa o repriza mai putin reusita de „alb-rosii” oaspetii au deschis scorul in primul sfert de ora prin Neacsa, din penalti. Matei a egalat pana in pauza, pentru ca Danciulescu, Alexe si tucudean sa aduca linistea in numai 10 minute de la fluierul reprizei secunde! Joel Thomar a redus din diferenta, cu 10 minute inainte de final, cu un sut de la peste 25 de metri!

FINAL

’80 GOOLL DINAMO! Joel Thomas trimite un „trasor” de la 25 de metri, iar Balgradean ramane fara reactie!

’74 Bara DINAMO! Matei il gaseste bine pe Tucudean, iar atacantul trimite din prima o scarita care loveste bara laterala!

’58 Kader Barry vede direct rosu in urma unei intrari tari asupra lui Matei! Oaspetii, in 10, nu mai au nicio sansa!

’56 GOOL DINAMO! Tucudean inscrie cu o reluare din cadere

’54 Iese Dragalina si intra Thomas

’50 GOOLL DINAMO! Alexe inscrie din penalti si linisteste tabara dinamovista!

’49 Danciulescu patrunde in careu, il dribleaza pe Marinescu, insa este faultat de acesta si se fluiera penalti!

’47 GOOLL DINAMO! Curtean ii paseaza excelent lui Danciulescu, la 11 metri, care inscrie cu un sut pe jos

PAUZA

’44 OCAZIE SEVERIN-ul! Koulibaky gafeaza si-l scapa din marcaj pe Vancea, care patrunde frontal cu poarta, insa trimite pe langa poarta, incercand sa-l dribleze pe Balgradean!

’34 GOOL DINAMO! Matei sprinteaza pe partea dreapta si suteaza balonul la coltul lung, fara nicio sansa pentru Marinescu

’30 Matei centreaza, Marinescu respinge incredibil, mingea ajunge la Danciulescu care suteaza intr-un fundas al oaspetilor

’29 Olah vede si el galbenul

’26 OCAZIE SEVERIN-ul! Vancea scapăasingur cu Balgradean, incearca sa-l dribleze, dar portarul dinamovist respinge, apoi atacantul revine, suteaza, insa Koulibaly respinge de pe linia portii!

’18 Marinescu respinge spectaculos lovitura libera executata de Matei.

’14 GOOL SEVERINUL! Acelasi Neacsa deschide scorul, dupa ce il „executa”  lejer, de la punctul cu var, pe Balgradean, plecat pe coltul opus.

’14 Severinenii obtin o lovitura de la 11 metri dupa un fault asupra lui Neacsa.

’10 Tucudean il faulteaza pe Zaharia si primeste primul cartonas al meciului.

‘4 OCAZIE SEVERIN-ul! Dandea reia cu capul, Balgradean respinge spectaculos, mingea ajunge la Vancea, care reia din foarfeca, dar alaturi!

‘1 Inceputul meciului

Antrenorul lui Dinamo, Dorinel Munteanu a ajuns la 100 de partide pe prima scena a fotbalului romanesc!

INFO: Jucatorii lui Dinamo au intrat pe teren cu un mesaj pentru fanul care a decedat saptamana trecuta tinand un moment de reculegere

Echipe care au evoluat:

Dinamo: Balgradean – L. Rus, Luchin, D. Grigore, Pulhac – C. Matei, Issa Ba, Curtean, M. Alexe -Tucudean, Danciulescu
Antrenor: Dorinel Munteanu

CS Turnu Severin: Marinescu – Mitic, Durimel, Dandea, Barry – Neacsa, Olah, Moutinho, Dragalina, Al. Zaharia – Vancea
Antrenor: Nicolo Napoli