Tenis / Ungur pierde finala de la ATP Challenger si rateaza penru a sasea oara castigarea unui trofeu in 2012

Adrian Ungur a fost invins de argentinianul Guido Pella in ultimul act al ATP Challenger Tour Finals de la Sao Paolo, turneu rezervat tenismanilor din categoria a doua. Sud-americanul s-a impus, dupa doua ore si 31 de minute, in trei seturi, 6-3, 6-7 (4), 7-6 (4), reusind sa castige al patrulea turneu din acest an, dupa cele de la Salinas, Manta si Campinas.

Clasat pe locul 124 in ierarhia ATP, argentinianul va intra in Top 100. Se poate spune ca ginerele lui Ilie Balaci a fost ghinionist, adunand sase esecuri in cele sapte finale jucate anul acesta. Ultimul s-a inregistrat sambata seara in Brazilia, unde adversarul sau a salvat cinci mingi de break in primul set si opt in decisiv, la care s-au adaugat recuperarile de la 5-6 in seturile 2 si 3. Realitatea este ca Pella s-a concentrat mai bine in majoritatea momentelor importante ale acestei finale, minibreakul obtinut la al zecelea punct din ultimul set punand, practic, capat disputei.

autor: Radu Levarda (Sport Revolution)