Bundesliga: Al cincilea an de prezenta in prima liga pare sa fie pentru Hoffenheim un final, starea si rezultatele echipei nu dezvaluie nimic promitator

Ecourile partidei de sambata seara, dintre Bayern München si Borussia Dortmund sunt tot mai numeroase, dezbaterile in diferite talk-show-uri si in mass-media fiind mai numeroase ca oricand. Parerea generala este ca rezultatul a fost echitabil, o nota speciala fiind acordata portarului Roman Weidenfeller pentru interventiile salvatoatre din final,  dar s-a afirmat si faptul ca intalnirea nu s-a ridicat in totalitate la nivelul asteptarilor, prima repriza fiind relativ modesta. In unison este insa remarcata prestatia unor jucatori ca Thomas Müller, Toni Kroos, Marco Reus si mai ales Mario Götzte, adica cei mai autentici reprezentanti ai noii geenratii,  echipieri de baza ai nationalei…

HOFFENHEIM – BREMEN 1-4 (0-2).  Un meci pe „muchie de cutit“ pentru ambele formatii, invinse in etapa anterioara si mai ales o partida de… existenta pentru antrenorul gazdelor, Markus Babbel. Gazdele, o echipa de valoare modesta, demoralizata si parasita si de „zeita Fortuna“ s-a dovedit o prada usoara pentru formatia oaspete care in mai putin de o jumatate de ora a transat rivalitatea in favoarea ei. La o lovitura libera Prödl (21) a reluat balonul cu capul sub bara transversala, iar Arnautovic (29) a finalizat din careu o frumoasa combinatie in care aparatorii gazda au stat ca jaloanele. Dupa pauza, gazdele au dat…semne de viata, vreo 15 minunte jucand avantat si avand cateva ocazii de gol, una dintre ele fiind fructificata de Salihovic (50). Apoi insa Bremen a marit presiunea distantandu-se clar prin golurile lui Arnautovic (73 si 79), primul la o lovitura libera de la 18 metri, al doilea dupa o frumoasa actiune personala.  Parerea comentatorilor este ca aceasta a fost ultima zi de lucru a antrenorului Markus Babbel, dar sigur nu este nimic, ultimul cuvant il are finantatorul Dietmar Hopp, aflat in concediu in Florida, care in orele si zilele urmatoare va decide.

WOLFSBURG – HAMBURG  1-1  (0-1).  Se poate spune ca oaspetii au fost mereu adversarul preferat al „automobilistilor“ nicio alta echipa neincasand 50 de goluri. Dar asta este doar statistica, pentru ca realitatea de pe teren a aratat putin altfel. Gazdele, desi la carma jocului, nu si-au gasit cadenta din alte partide, construind e drept 3-4 ocazii dar ratandu-le ori interventia portarului Adler fiind salvatoare pentru oaspeti. Ca din senin, oaspetii au realizat un atac rapid deschizand scorul prin Beister (26) ajuns singur-singurel cu portarul Benaglio. Dupa pauza, echipa pregatita de „mister Lorenz“ cum il numeste Diego pe antrenorul interimar, Lorenz-Günther Köstner a jucat 45 de minute de atac pur dar a reusit un singur gol prin Kjaer (68) care a reluat cu capul imparabil balonul centrat de Schäfer. Gazdele au avut aproape doua duzini der suturi la poarta si numeroase ocazii, dar fostul portar al nationalei, René Adler si-a salvat pur si simplu echipa de la infrangere.