„Aducem tezaurul inapoi”. Romania si-a adjudecat 7 medalii la „europenele” de kickbox

Romania a cucerit sapte medalii la Campionatul European WAKO de kickbox, organizat in premiera la Bucuresti. Din cei 7 romani premiati la competitia desfasurata in capitala, Amanio Paraschiv a fost singurul care a reusit sa urce pe cea mai inalta treapta a podiumului, ceilalti sase conationali fiind medaliati cu bronz.

Campion european la lupte pe reguli de K-1, Amanio Paraschiv s-a impus in proba de full-contact, categoria 67 de kilograme, devenind astfel campion european la kickbox chiar de Ziua Nationala a Romaniei.

Ploiestenul s-a impus, la puncte, in fata rusului Oleg Zaytcev, in fata a 500 de suporteri romani.

„E un rezultat pe care-l dedic tuturor romanilor. Si in finala de la Ankara am batut tot un rus. Ma bucur foarte mult pentru acest rezultat si promit ca voi munci pentru a obtine aurul si la Mondiale”,a spus Amanio Paraschiv, dupa incheierea partidei.

Antrenorul campionului european, Eduard Limboseanu a facut o declaratie uimitoare dupa succesul elevului sau: „Am devenit experti in meciurile cu rusii. Aducem tezaurul inapoi!”.

Ceilalti 6 medaliati cu bronz ai Romaniei la Campionatul european desfasurat la Bucuresti sunt Danut Hurduc( -91 Kg), Andrei Costea(kick-light -79Kg), Mihai Cirstea (kick-light, -94 kg), Nicolae Bogdan Zamfir (kick-light, -89 kg), Daniel Alexandru (kick-light, +94 kg) si Mihai Ioana (musical forms).

La editia de anul acesta a Cupelor Europene, eveniment organiat de Federatia Romana de Arte Martiale de Contact, Romania a incheiat pe locul 10 in clasamentul general, dintr-un total de 35 de tari, insumand 550 de sportivi.

sursa foto: fairplaydeprahova.altphel.ro

Etichetat cu: , , , , , , , , , , , ,