Schi / A 54-a victorie pentru Lindsey Vonn in Cupa Mondiala

Americanca  Lindsey Vonn a obtinut vineri seara victoria cu numarul 54 in Cupa Mondiala de schi alpin si a 27-a la coborare, de data asta in Canada, la Lake Louise. Ea a fost cronometrata in 1: 52,10, fiind urmata de conationala Stacey Cook, la 1,73 secunde si de doua sportive cu acelasi timp, 1: 54,35, Maria Hoefl-Riesch-Germania si Tina Weirather-Liechtenstein.

Proba masculina, desfasurata in SUA, la Beaver Creek, a fost castigata de italianul Christopher Innerhofer, 1: 41,69, secondat de norvegienii Aksel Lund Svindal, 1: 41,92 si Kjetil Jansrud, 1: 42,19. In aceeasi zi au avut loc concursul de sarituri cu schiurile, pe echipe si cel de sprint, schi fond, la Kuusamo-Finlanda. Primul a revenit Germaniei, in formula Andreas Wellinger (137 si 143 metri), Michael Neumayer (128, 129,5), Richard Freitag (132,5, 137,5), Severin Freund (133, 130), cu un total de 1105,1 puncte.

Austria a ocupat locul secund, cu 1098,8, iar Slovenia, pe al treilea, cu 1064,4. Cei mai buni sprinteri pe distanta de 1,4 kilometri au fost rusul Nikita Kriukov, 1: 43,6 si norvegianca Marit Bjoergen, 3: 09,0. Au mai prins podiumul Petter Northug junior, 1: 49,4, Erik Brandsdal-Norvegia, 1: 53.0, resprctiv Ekaterina Șapovalova-Rusia, la 1,8 secunde si Anastasia Dotsenko-Rusia, la 2,6 secunde.

autor: Radu Levarda (Sport Revolution)