Pentru Augsburg si Fürth fiecare etapa consumata inseamna o deceptie, spectrul retrogradarii fiind tot mai real

Pentru a 18-a oara Bayern München a devenit campioana de toamna de data aceasta intr-un timp record dupa numai 14 etape. In marea majoritate a editiilor, mai exact de 14 ori,  campioana de toamna a castigat in final trofeul mult ravnit. Disputa cu Dortmund intr-un adevarat derbi al competitiei a retinut atentia cu prioritate sambata seara atentia iubitorilor de fotbal din intreaga lume meciul fiind difuzat in foarte multe tari. Meciurile de dupa-masa s-a remarcat prin lipsa de eficacitate a celor zece echipe, fiind marcate doar 9 goluri.

DÜSSELDORF – FRANKFURT 4-0 (2-0). Dupa o jumatate de ora de joc echilibrat, Eintracht a ramas in 10 oameni, Matmour fiind eliminat dupa al doilea cartonas, amendate fiind faulturi pur si simplu inutile si…prostesti comise in mai putin  de 10 minute. Oaspetii si-au pierdut busola si lipsiti si de trei jucatori deosebit de importanti in angrenajul echipei, capitanul  Schwegler si fundasii centrali Anderson si Zambrano  s-a vazut depasita la mai toate capitolele incasand cea mai grea si usturatoare infrangere din acest sezon. Düsseldorf a aratat o crestere de forma, confirmand egalul realizat pe terenul campioanei Dortmund si aratand o prospetime in joc, nebanuita multe etape.  Frankfurt trebuie sa-si stranga randurile in etapele ramase si cum spunea capitanul…interimar Alex Meier sa-si pastreue calmul si sa puncteze in jocurile urmatoare. Au marcat: Reisinger (38), Fink (42) Rafael (59) si Bellinghausen (85).

SCHALKE – MÖNCHENGLADBACH  1-1 (0-0). Joc sub pretentiile delor doua formatii, mai ales oaspetii au facut multe minute doar act de prezenta. Schalke a dominat copios (suturi: 10-1, cornere: 4-0 in prima repriza) dar atacantii nu au reusit sa fructifice, Borussia intrand in cabine dupa primele 45 de minute cu un rezultat nesperat. Dupa pauza contrar desfasurarii jocului oaspetii au marcat, de Camargo (62) valorificand o pasa in adnacime jucata de Marx. Cu spectrul infrangerii, Schalke a trimis in teem forte proaspete: Pukki, Marica, reusind pana la urma sa egaleze. Pukki a centrat paralel cu linia portii si Draxler (85) a reluat din apropiere. Si la Gelsenkirchen se poate observa o criza de forma.

LEVERKUSEN – NÜRNBERG 1-0 (1-0). A fost in general o disputa inegala, gazdele intr-o forma deosebita au dominat partida, intrebarea fiind cand vor reusi sa transforme aceasta superioritate in goluri. Acest lucru s-a petrecut relativ tarziu Kiessling (37) excelent deschis de Schürrle la marginea careului inscriind cu un sut la colt in dreapta portarului Schäfer. Trebuie spus ca golul a fost mult discutat, faza fiind  cel putin susceptibila de ofsaid. In ciuda unei clare superioritati, suturi: 21-8, cornere 7-3, scorul a ramas pana la urma neschimbat.

MAINZ – HANNOVER 2-1 (1-1).  Echilibrul a circumscris cea mai mare parte a intalnirii, gazdele avand un plus de initiativa la inceput. Totusi, gazdele au deschis curand scorul Müller (10) reluand din apropiere mingea respinsa de Zieler la sutul lui Parker. Hannover a contrat si dupa o faza destul de incalcita si trubulenta, Schultz (28) a egalat din careul mic, mingea fiind sutata initial de Stindl. Imediat dupa reluare, portarul Wetklo a fost eliminat el jucand minga cu mana inafara careului. Desi cu un om in minus, gazdele au crezut pana la urma in sansa victoriei, obtinand-o prin internationalul ungar Szalai (89) care a reluat balonul cu capul imparabila la centrarea lui Polanski.

AUGSBURG – FREIBURG 1-1 (1-1). O senzationala pasa in adancime jucata de Callsen-Bracker l-a pus in situatia de unu la unu pe Werner (9) cu portarul Baumann si fireste atacantul localnic nu a ratat. Meciul a evoluat destul de aspru, cu mai multe cartonase galbene, oaspetii tot mai insistenti reusind sa egaleze. Rosenthal a sutat de la semidistanta si mingea respinsa de portarul Amsif a fost reluata imparabil de Schmid (28). Augsburg a ramas in mare parte la carma jocului, a evoluat cu multa daruire dar acesteia ii lipsesc mijloacele pentru a decide o asemenea confruntare fiind a opta partida consecutiva lipsita de bucuria victoriei.

FÜRTH – STUTTGART 0-1 (0-1). Unul dintre cele mai echilibrate jocuri dar totusi destul de steril, putine faze de poarta si mai mult o lupta intre cele doua careuri. In final primei reprize, Ibisevic a fost faultat in careu de Mavraj, atacantul oaspetilor a utilizat foarte abil situatie, insa penaltiul executat de acesta a fost respins de portarul Hesl in fata lui Okazaki (45) care a inscris cu capul. Mult noroc pentru Stuttgart ! La reluare, oaspetii au ramas in 10 jucatori, capitanul echipei Tasci fiind eliminat pentru un fault grosolan. Jocul a devenit dur, fiind marcat de nu mai putin de 9 cartonase galbene. Pana la urma gazdele s-a recunoscut invinse desi in statistica partidei ele au fost in avantaj: suturi: 17-10, cornere 10-2. Fürth preia „lanterna rosie“.

18.Greuth.Fürth    15  1  5  9 10:26  8

Duminica au loc meciurile: Hoffenheim – Bremen (16,30) si Wolfsburg – Hamburg (18,30).