Eternul derbi se incheie la egalitate, decizia apartinand celor mai mari talente din fotbalul german: Toni Kroos si Mario Götze

Derbiul fara egal  dintre multipla campioana, Bayen München si  detinatoarea trofeului in ultimele doua editii, Borussia Dortmund a starnit un  interes enorm cererea de bilete depasind cu mult capacitatea tribunelor de pe Allianz-Arena, intalnirea, ca de altfel toate partidele care au loc in capitala bavareza, avand loc cu casele de bilete inchise. Dupa informatile primite, meciul a fost transmis direct sau inregistrat in 203 tari ! Antecedentele, 4 victorii consecutive ale echipei din Dortmund, la care s-a adaugat si triumful din finala Cupei Germaniei (5-2), a descatusat mari ambitii de revansa din partea gazdelor…

BAYERN – DORTMUND 1-1 (0-0)

Allianz-Arena, Spectatori 71 000. Arbitru: Peter Gagelmann. Au marcat: Kroos (67) si Götze (74).

Bayern: Neuer – Lahm, Badstuber (37 Boateng), Dante, Alaba – Martinez, Schweinsteiger- Müller, Kroos, Ribery – Mandzukic (86 Gomez); Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Subotic (80 Santana), Hummels, Schmelzer – S.Bender, Gündogan – Blaszczykowski (73 Perisic), Götze (90 Schieber), Reus – Lewandowski.

Meci de clasa intre doua echipe de valoare. In formatiille de start au fost prezenti 21 jucatori internationali, doar portarul Weidenfeller nu a imbracat inca tricoul echipei reprezentative. Bayern a atacat furibund inca de la inceput, mai ales pe partea lui Ribery realizand pana la jumatatea primei parti o dominanta posesie a balonului de circa  doua-treimi din timp. Apoi Dortmund s-a descatusat din stransoare atacand la randul ei sustinut, mai ales prin Reus si Götze care l-au cautat cu insistenta pe golgeterul Lewandowski. Badstuber s-a accidentat grav (ruptura de ligamente) fiind inlocuit cu un alt international in persoana lui Boateng. Fazele de poarta  nu au lipsit dar nici nu au fost neaparat ocazii de gol, egalitatea cu un scor alb dupa prima repriza fiind conforma cu desfasurarea intalnirii.

Dupa pauza 10 minute bune oaspetii au fost mai activi avand prin Reus si Lewandowski situatii favorabile. Apoi Bayern a apasat pe accelerator si a construit unele faze de mare efect. La jumatatea reprizei, Müller l-a servit pe Kroos la circa 20 de metri de poarta, acesta i-a fentat pe Subotic si Hummels si a sutat de pe linia de 16 metri cu stangul jos la colt in dreapta portarului, 1-0 pentru gazde. Bavarezii au mai avut ocazii bune, dar campioana „en titre“ si-a onorat titlul iesind decis la atac si cu succes. La un corner, mingea a ajuns la Götze, complet nemarcat la 12-13 metri de poarta si sutul puternic al acestuia a poposit in coltul stang al portii, Neuer vazand tarziu balonl trecut printre multe picioare, 1-1. Finalul meciului a apartinut lui Bayern care prin Müller, Kroos si Martinez a ratat trei ocazii foarte mari.

Partida s-a incheiat cu un rezultat echitabil, care serveste liderului, acesta pastrandu-si avansul substantial fata de presupusa principala adversara. Dortmund la randul ei se poate declara multumita ca a mentinut diferenta, dar mai ales pentru faptul ca  ramane invincibila in fata multiplei campioane pe care a invins-o de cinci ori in ultimii doi ani.