Rugby / Stiinta Baia Mare a cucerit Cupa Romaniei, dupa o lupta crunta cu Steaua Bucuresti

CSM Stiinta Baia Mare a castigat Cupa Romaniei la rugby, in finala disputata impotriva celor de la CSA Steaua Bucuresti. Partida, incheiata cu scorul de 9-3 in favoarea maramuresenilor aduce cea de a patra cupa din istoria clubului.

Dupa o prima repriza extrem de incordata, in care „zimbrii” s-au axat mai mult pe faza devensiva (3-3 la pauza), echipa din Baia Mare a reusit sa-si adjudece mitanul secund, presand in forta in terenul tinta al Stelei si profitand din plin de eliminarea unui jucator bucurestean.

Pana la finalul meciului, baimarenii au reusit sa-si „sigileze” zona defensiva, fortand concomitent atacul. Partida a fost castigata astfel cu 9-3 de „zimbrii” Stiintei, care incheie anul sportiv cu un trofeu extrem de valoros in vitrina clubului.

sursa foto: super-liga.ro