Doua victorii si tot atatea infrangeri in FIBA Eurochallenge! Mediasul si Timisoara resusesc sa castige, in timp ce campioana en-titre si castigatoarea Cupei au prestatii dezamagitoare

Prima etapa a noii editii din FIBA Eurochallenge a adus echipelor noastre masculine doua succese si tot atatea infrangeri. Au reusit sa castige debutantele Gaz Metan Medias, lidera la zi a competitiei interne si BC Timisoara, vicecampioana precedentei editii. Mediesenii au avut nevoie de prelungiri pentru a trece de formatia franceza JDA Dijon, in grupa D, scor 92-90 (41-38), dupa 79-79 la incheierea timpului regulamentar. In cele cinci minute de prelungire gazdele s-au impus 13-11. Dundjerski, autor a 22 de puncte si Mitchell, 19, de la invingatori, Harris, 32, de la invinsi au fost principalii marcatori. Formatia banateana a castigat la cinci cosuri, 75-65 (40-31) in fata ungurilor de la Fortens Lami Ved Kormend, in grupa F, datorita celor 58 de puncte marcate de cvartetul Jelenic,18-Johnson,14-Jovanovic,13-Archie,13. Dezamagitoare prestatia campioanei en-titre CSU Asesoft Ploiesti, intrecuta, pe terenul  echipei finlandeze Joensun Kataya, in grupa B,  la o diferenta jenanta, 67-91 (26-47). Ce sa mai spunem despre evolutia castigatoarei Cupei Romaniei, BCM Universitatea Pitesti, care a pierdut pe teren propriu cu 75-91, in fata celor de la Paris Levallois, in grupa E, dupa ce a avut un avantaj net, 49-31, la finele primelor doua sferturi. Doar ca francezii s-au impus in urmatoarele sferturi cu 23-12 si 23-14. Poate ca saptamana viitoare vom avea mai multe satisfactii.

Autor: Radu Levarda (Revista Sport Revolution)