Tomis, un nou succes in Liga Campionilor la volei Feminin! Constantencele au invins campioana Germaniei dupa un meci nebun

Tomis Constanta a obtinut al doilea succes consecutiv in Liga Campionilor la volei feminin. Dupa ce in primul meci au invins formatia italiana Robur Tiboni Urbino, in meciul de marti seara elevele lui Darko Zakoc au reusit un nou succes de prestigiu.

Campioana Romaniei a invins pe SC Schweriner, campioana Germaniei, la capatul unui meci nebun. Constantencele au inceput foarte bine meciul si au reusit sa-si adjudece primele doua seturi, scor 25-11 si 29-27. Jucatoarele din Germania au revenit in joc si au castigat urmatoarele doua seturi, scor 25-16 si 25-21.
Setul decisiv a avut o desfasurare dramatica, ambele echipe mergand capa la cap pana la 15-15, moment in care Tomis-ul a reusit doua puncte consecutive, adjudecandu-si setul si partida.
Dupa aceasta victorie, Constanta este pe primul loc al grupei E, cu cinci puncte dupa doua jocuri. Urmatorul meci va fi tot pe teren propriu, contra echipei Dinamo Kazan.

Sursa foto: cev.lu.