Meci nebun in Cupa Ligii Angliei! Wenger: „E una dintre cele mai mari victorii din cariera mea. Am fost în infern!” Arsenal, revenire de senzatie in fata celor de la Reading

Arsenal si Reading au oferit un meci de povestit nepotilor in 16-ile Cupei Ligii Angliei. Reading a inceput tare meciul si conducea cu 4-0 dupa 37 minute. Tunarii au inscris si ei o data pana la pauza, gol ce i-a ajutat mult pe „tunari” sa revina in meci.

In repriza a doua, elevii lui Wenger au reusit sa trimita meciul in prelungiri, dupa ce in minutul 89 scorul era 4-2 pentru Reading. Walcott a fost eroul lui Arsenal, reusind sa inscrie de trei ori. Chamakh, Giroud si Koscielny au adus agonia pe Madejski Stadium, reusitele lor ducand scorul la un incredibil 7-5.

Wenger a recunoscut dupa meci ca a fost una dintre cele mai mari victorii din cariera lui si a dezvaluit cum si-a motivat elevii la pauza.

E una dintre cele mai mari victorii din cariera mea. Am fost in infern, ne pregateam de dezastru, dar ne-am salvat onoarea intr-un stil mare. Nu poti sa joci la Arsenal si sa te predai, indiferent de scor. Le-am spus la pauza jucatorilor sa iasa pe teren si sa uite de prima repriza. Sa joace asa cum am stabilit, ca si cum jocul ar fi fost 0-0. Le-am zis sa nu se gandeasca la scor, la revenire„, a spus tehnicianul „tunarilor” la finalul meciului, citat de The Sun.

Sursa foto: telegraph.co.uk.