FINAL / Rapid Bucuresti – Delta Tulcea 4-1 / Cupa Romaniei / Oaspetii s-au batut singuri cu doua autogoluri la inceput de meci

Rapid s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei, dupa o victorie mai clara pe tabela de marcaj, decat in jocul din teren, in fata celor de la Delta Tulcea. In ciuda faptului ca partida s-a desfasurat pe Giulesti, gazdele nu au avut un start deloc convingator, insa au reusit cu decisivul concurs al oaspetilor care au marcat primele doua goluri ale partidei, de fiecare data in propria poarta(min. 4 si 22).

Giulestenii au avut ocazia sa inscrie propriul gol in minutul 13, dar Herea a ratat un penalty facut cadou de adversari. Cu toate acestea, mijlocasul rapidist a fost coautorul celor doua autogoluri ale tulcenilor, centrand de fiecare data pentru reluarile hazardate cu capul pe spate ale aparatorilor oaspeti.

In minutul 24, Goga inscrie al treilea gol al rapidistilor, iar meciul parea sa fie incheiat. Un sfert de ora mai tarziu, tulcenii reduc diferenta prin Florea si domina ultimele momente ale primului mitan.

In a doua repriza, cu exceptia catorva faze de atac bune ale Deltei Tulcea, jocul nu a adus nimic spectaculos. Mult mai bine pregatiti fizic, rapidistii au impus ritmul spre finalul meciului si, chiar cu cateva secunde inainte de fluierul decisiv, Pancu a dat lovitura de gratie, cu un lob de-a dreptul artistic.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ GOOOOOOOOOOL Rapid! Pancu reuseste sa inscrie cu unh lob de senzatie, dupa ce Stoicescu a parat in doua randurile suturile spre poarta sa.

92′ Ratare uriasa pentru Rapid! Roman suteaza in bara din stanga, mingea ii ajunge din nou la picioare, dar reluarea arunca mingea in afara terenului.

90′ Albut respinge un sut surprinzator al lui Pantelie.

82′ Pavlovic vede cartonasul galben.

78′ Ritm de joc scazut in aceste momente. Ambele echipe au actiuni de atac vagi in preajma careului advers.

75′ Nanu intra in locul lui Neagu, la Delta Tulcea.

73′ Herea este inlocuit de Renan.

67′ Pantelie intra in locul lui Filip la Tulcea.

65′ Nicolae Grigore il inlocuieste pe Teixeira.

59′ Florea vede un cartonas galben dupa un duel aerian in jumatatea rapidistilor.

52′ Nicu Cretu este inlocuit de Ursu, la Delta Tulcea.

52′ Roman este angajat in careul advers de Pancu, dar un apartor tulcean reuseste sa respinga pericolul.

46′ Alexandru Coman il inlocuieste pe Wallace.

46′ Se reia meciul.

PAUZA

44′ Ratare uriasa pentru Delta Tulcea! Florea patrunde in careu, trecand de doi aparatori adversi, dar sutul in diagonala trimite mingea in plasa laterala.

40′ GOOOOOOOOOOOOOL Delta Tulcea! Florea inscrie cu un gol la vinclul din stanga. Albut a ghicit unghiul, dar nu a putut ajunge la minge.

40′ Delta Tulcea obtine un penalty dupa un hent comis de Burca in propriul careu.

24′ GOOOOOOOOOOL Rapid! Primul gol dat de Rapid este inscris de Goga care se joaca putin cu apararea adversa apoi inscrie de la marginea careului, din pozitie centrala.

22′ GOOOOOOOOOOOOL Rapid! Din nou autogol, dintr-o faza la indigo. Centreaza Herea din lovitura libera, Cretu incearca sa respinga cu capul, dar reia cu spatele in propria poarta.

18′ Abrudan primeste cartonasul galben.

13′ Rateaza incredibil Herea!!!! Fanii rapidisti aplauda executia cu ironie.

12′ Centrarea rapidistilor in careu le aduce giulestenilor un penaltyu, in urma unui fault la Teixeira!

11′ Goga patrunde in careul advers si suteaza in diagonala, dar Stoicescu intervine si respinge in corner.

7′ Galeria Rapidului scandeaza energic impotriva echipei favorite si a conducerii acesteia.

4′ GOOOOOOOOOL Rapid! Misalericu inscrie in propria poarta dupa o deviere cu capul pe spate a unei centrari din lovitura libera.

1′ A inceput meciul.

RAPID BUCURESTI: Albut – Wallace, Abrudan, Burcă, Bozovici – M. Roman, Pavlovici, Teixeira, Herea – Pancu, Goga

DELTA TULCEA: – Stoicescu – Filip, Misalericu, Marincau, I. Creţu – N. Cretu, Postelnicu, A. Iacob, Coconas – Neagu, Florea