FINAL / Viitorul Constanta – Pandurii Tg. Jiu 2-0. Pustii lui Hagi ii lasa pe gorjeni la sase puncte de Steaua!

Luni, 29 octombrie, Viitorul Constanta a intalnit pe stadionul „Farul” echipa Pandurii Tg. Jiu, in ultimul meci al etapei a XIII-a. Gorjenii aveau nevoie mare de o victorie pentru a ramane in coasta Stelei, insa n-a fost sa fie asa, iar tanara echipa a lui Gheorghe Hagi s-a impus neasteptat, scor 2-0! Iancu a deschis scorul din penalti, iar Chitu a stabilit scorul final in minutul 2 al prelungirilor!

FINAL

’90+2 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL VIITORUL! Chitu scapa singur, suteaza in Mingote, dar revine si inscrie

’88 Intra Cristea in locul lui Plesca

’87 Maxim suteaza slab, iar Buzbuchi scoate incredibil!

’86 Penalty pentru Pandurii! Radut primeste de la Maxim este agatat in careu de Herea si scoate lovitura de la 11 metri

’84 Benzar il trage de tricou pe Voiculet si este avertizat

’78 Voiculet intra in careu, dribleaza, centreaza, dar constantenii resping!

’76 Nistor centreaza, iar Viera reia mult pe langa poarta

’70 Herea trimite la 11 metri si Larie reia cu capul, dar peste poarta

’69 Lemnaru vede cartonasul galben pentru simulare

’66 OCAZIE VIITORUL! Chitu combina cu Alibec si suteaza in blocaj din cinci metri

’62 Lemnaru intra la oaspeti in locul lui Matulevicius. Iese si Carstocea de la gazde si intra Benzar.

’61 Voiculet trage din alergare, din marginea careului, mingea musca pamantul si se duce pe langa poarta.

’59 Godwin Konyeha debuteaza la Pandurii, inlocuindu-l pe Grigoras

’56 Chitu primeste si el cartonas galben pentru un fault asupra lui Grigoras

’53 Vastag il trage de tricou pe Nistor si primeste galben

’52 Alexandru Lazar este inlocuit cu Herea

’47 Sut-centrare al lui Maim, in fata portii, mingea il depaseste pe Buzbuchi, dar este respinsa apoi de Matulevicius.

PAUZA

’44 Alexandru Lazar il opreste prin fault pe Nistor din actiune si vede galben.

’41 Maxim trimite direct spre poarta si Buzbuchi boxeaza

’38 Matulevicius dribleaza la marginea careului mare si suteaza, dar mingea trece putin peste poarta lui Buzbuchi!

’30 OCAZIE PANDURII! Grigoras primeste de la Maxim, in centrul careului, suteaza din 10 metri, dar doi constanteni se arunca la sacrificiu si resping mingea!

’27 GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL VIITORUL! Gabriel Iancu executa frumos cu stangul si deschide scorul.

’26 Mamele a fost avertizat.

’26 Penalty pentru Viitorul, la caderea in careu a lui Chitu, fiind agatat in careu de Mamele

’21 Pleasca intra tare la Casrtocea si este avertizat.

’14 Maxim trage puternic cu dreptul din afara careului, Buzbuchi se intinde si scoate de sub transversala.

’10 Matulevicius este lansat perpendicular pe poarta, dar nu profita de situatie si pierde mingea imediat ce intra in careu. Meci anost in primele 10 minute…

‘1 Inceputul meciului

Mai mult decat atat, Pandurii sunt obligati sa obtina toate cele trei puncte pentru a ramane in ploasa Stelei, dar un esec nu le-ar pune in pericol pozitia a doua in clasament cel putin pana in etapa urmatoare.

De partea cealalta, Viitorul au ramas chiar deasupra liniei retrogradabile in urma victoriei lui Gaz metan in emciul cu FC Vaslui. Astfel, pustii minune ai lui Gica Hagi au nevoie de puncte pentru se indeparta cat mai mult de plutonul retrogradabil.

Meciul va fi transmis in direct pe DigiSport 1 si va putea fi urmarit in format liveTEXT pe www.sptfm.ro.

Echipele probabile:

VIITORUL: Buzbuchi – Mladen, Bejan, Larie, Tosca – Onicas, Al.Lazar, Vaştag, G.Iancu – Chitu, Alibec
Antrenor: Catalin Anghel;

PANDURII: Mingote – Pleasca, O.Viera, Mamele, Al.Vlad – Nistor, Radut, Voiculet – Al.Grigoras, Matulevicius, Al.Maxim
Antrenor: Petre Grigoras.