Arbitrul de la Chelsea – Man United, Mark Clattenburg, acuzat ca a adresat cuvinte rasiale! „Daca se dovedeste ca asa a fost atunci va fi sfarsitul carierei sale!”

Unul dintre derbiurile etapei a IX-a din Premier League, Chelsea Londra – Manchester United, scor 2-3, a provocat un scandal fara precedent in fotbalul englez. Mark Clattenburg, arbitrul intalnirii, este acuzat ca a comis doua greseli in favoarea „diavolilor”, eliminandu-l nemeritat pe Fernando Torres si validand golul marcat din ofsaid de Hernandez.

Pe langa asta, oficialii de pe Stamford Bridge spun ca arbitrul a jignit mai multi fotbalisti de la Chelsea, adresandu-le cuvinte cu tenta rasista.

Conducerea formatiei Chelsea a depus astfel o plangere impotriva lui Clattenburg la finalul partidei, realizand o premiera in fotbalul englez.

Arbitrul n-a comentat acuzatiile care i se aduc, dar a transmis ca este dispus sa coopereze daca va fi demarata o ancheta. Conform The Sun, un oficial al FA, Jeff Winter a declarat ca acuzatiile sunt foarte grave, iar daca se dovedesc, „centralul” ar putea pune punct carierei.

Greselile de arbitraj n-au lipsit nici de la celalalt derbi al etapei, dintre Everton si Liverpool, scor 2-2, insa „cormoranii” au fost privati de un gol perfect valabil, in minutele de prelungiri! Suarez a trimis mingea in poarta in minutul 94, dar reusita sa a fost anulata eronat de tusier pe motiv de ofsaid.