„U” Jolidon Cluj a pierdut si al treilea meci din Liga Campionilor. Ardelencele acuza suprafata de joc!

Cea de a doua echipa romaneasca din grupele Ligii Campionilor la hanbal feminin, „U” Jolidon Cluj a inregistrat samabta cea de a treia infrangere in tot atatea partide disputate, iar sansele de calificare in faza urmatoare sunt foarte reduse.

Infrante pe teren propriu, al un gol diferenta de echipa croata Podrawka Koprivnkia, scor 19-20, clujencele cred ca suprafata de joc a influentat rezultatul final al partidei, explicandu-se astfel de ce la pauza jucatoarele romance s-au apucat sa curete podeaua terenului.

Mihaela Ani-Senocico, capitanul echipei „U” Jolidon Cluj a povestit pentru DigiSport dificultatile pe care le-au infruntat jucatoarele din cauza suprafetei de joc alunecoase.

„A fost curatata cu o solutie nediluata cat trebuie, doar am mai jucat si cu Gyor pe aceeasi suprafata si nu am avut astfel de probleme. Nu vreau sa dau vina pe asta, pentru ca si Podravka a jucat pe aceeasi suprafata, au avut si ele probleme cu alunecarea, parca era balet pe gheata. Dar eu, personal, am iesit complet din joc, nu ma puteam gandi la altceva, decat cum sa ma protejez sa nu imi rup gatul. Pe mine m-a scos complet din mana, nu puteam face depasiri, nimic. si n-am fost singura. La pauza, stergeam podeaua sa fie cat mai uscata, cat mai aderenta. Vorba aceea: tot meciul am sarit cat un snitel! Daca aceasta suprafata era in regula, noi am fi castigat acest meci. Am revenit in repriza secunda si am fost la un pas”, a  spus liderul echipei clujene.

Fara niciun punct in trei meciuri disputate, jucatoarele lui U Cluj inca mai spera la o clasare pe locul 3 al grupei ceea ce le-ar da inca o sansa la accederea in faza urmatoare a competitiei, in urma unui meci de baraj.

„Am trecut pe langa o sansa foarte mare, pe langa un meci ce putea fi castigat. Am ratat si eu cand nu trebuia, am avut greselile noastre, dincolo de suprafata alunecoasa si valoarea adversarei. Daca invingeam, aveam alt moral pentru returul cu Podravka si celelalte meciuri. Va fi foarte greu sa mai speram la vreo victorie si la clasarea pe locul 3, dar nimic nu e imposibil. Personal, imi doresc sa iesim cu fruntea sus din aceasta grupa. Nimeni nu ne-a dat vreo sansa, ne-am calificat in grupe, dar sa fim sinceri: noi nu avem nici lot, nici buget de Liga Campionilor. Sper sa incheiem sanatoase si sa jucam handbal de calitate pana la final”,  a mai spus Mihaela Ani.

U Jolidon Cluj se afla pe ultimul loc al Grupei B a Ligii Campionilor la hadnabl feminin, fiind invinsa de toate cele trei concurente intalnite in aceasta faza.

sursa info: Digisport.ro
sursa foto: gsp.ro