Bundesliga: Bayern nu este invincibila si pierde primul meci din acest sezon, iar Mönchengladbach reuseste „imposibilul“ castigand la Hannover !

Duminica au fost programate partidele in care au evoluat cu o singura exceptie (Frankfurt)  toate formatiile angrenate in cursul saptamanii in cupele europene, ele beneficiind  de o zi suplimentara pentru refacere. Jocurile nu au marcat un nivel desoebit, partida de la Stuttgart fiind peste nivelul celorlalte doua. Bayern a evoluat pentru a 600-a oara (!) in postura de lider. Leverkusen care a castigat ultima data la München cu 23 (!)  de ani in urma a repetat aceasta izbanda…

STUTTGART – FRANKFURT 2-1 (1-0). A doua infrangere a oaspetilor care ca urmare coboara un loc in clasament. Gazdele au castigat jocul in prima repriza sau mai exact Frankfurt a pierdut meciul in aceasta parte a intalnirii cand a evoluat destul de inexact, cu multe erori in aparare si cu un joc dezlanat in atac. Stuttgart a marcat foarte repede prin Gentner (devil), care a profitat de plasamentul gresit al lui Jung. Gazdele au ramas la carma jocului si dupa pauza si desi Maier (67) a egalat cu un sut plasat din afara careului, golul victoriei a plutit in aer fiind obintut pe merit de Ibisevic (84) care a speculat o noua deficienta de plasament a fundasilor centrali adversi. Frankfurt arata o scadere de forma, devenind  ca si in alte sezoane tot mai vulnerabila pe terenuri straine.

BAYERN – LEVERKUSEN 1-2 (0-1). Gazdele au jucat cu fundasii centrali in jumatatea de teren adversa dominand autoritar dar fara ocazii deosebite de a marca. Oaspetii s-au strans ca un arici in fata propriului careu lansand contraatacuri taioase dintre care unul s-a soldat cu gol. Schürrle a centrat la firul ierbii, Lahm a ratat interventia si Kiessling (42) a trimis mingea in plasa. Dupa reluare Bayern a aruncat in lupta forte noi, cu Shaqiri, Robben si Pizarro, dar jocul ei nu s-a schimbat substantial, ramanand steril si ineficace. Totusi, o centrare a lui Pizarro l-a gasit demarcat pe Mandzukic (78) si acesta a egalat salvandu-si echipa de la infrangere. In plina ofensiva bavareza, Leverkusen a contraatacat cu succes si balonul centrat de Castro a fost reluat cu capul de Sam, Boateng deviind cu corpul usor balonul. Victorie pentru oaspeti ! Si  aceasta este Bundesliga !

HANNOVER – MÖNCHENGLADBACH 2-3 (0-0). Meci disputat foarte prudent de ambele formatii, Hannover si-a amintit probabil ca echipa care a invins ultima data pe AWD-Arena a fost tocmai aceea din Mönchengladbach. La randul ei, Borussia a urmarit in cea mai mare parte a timpului un rezultat egal, intarind simtitor defensiva. Imediat dupa pauza echilibrul s-a rupt. Schlaudraff (48) a sutat neasteptat de la 25 de metri si portarul ter Stegen a fost surprins, mingea era parabila. Doar cinci minute mai tarziu Diouf a profitat de o ezitare a apararii imediate inscriind din careul mic. Meciul nu a fost insa jucat, Mönchengladbach a revenit senzational marcand in 10 minute trei goluri: Dominguez 70), Brouwers (77 ) si Arango (79) si repetand performanta care de mai bine un an si jumatate nu a reusit-o nici o alta echipa: victorie la Hannover !

18.Greuth.Fürth    9   1  3  5  6:15  6

ETAPA VIITOARE: vineri, 2 noiembrie: Frankfurt – Fürth; sambata, 3 noiembrie: Dortmund – Stuttgart, Mönchengladbach – Freiburg, Hannover – Augsburg, Nürnberg – Wolfsburg,  Hoffenheim – Schalke, Hamburger – Bayern; duminica, 4 noiembrie: Leverkusen – Düsseldorf, Bremen – Mainz.

In cursul saptamanii viitoare au loc 16 meciuri in  Cupa Germaniei, a doua etapa finala, unele partide  prezentand o certa atractie. Remarcam dintre ele: marti: Braunschweig – Freiburg, Aalen – Dortmund, Mainz – Aue; miercuri: Bielefeld – Leverkusen, Stuttgart – St. Pauli, Hannover – Dresden, Bayern – Kaiserslautern si Düsseldorf – Mönchengladbach.