FINAL / Etapa a XIII-a / CS Severin – CFR Cluj 1-3. „Feroviarii” dau lovitura de gratie din penalty, in ultimele secunde de meci

CFR Cluj obtine cea de a 5-a victorie din acest sezon, impunandu-se la Turnu Severin cu scorul de 3-1. Extrem de puternici in defensiva, „feroviarii” pareau ca au rezolvat meciul din primul sfert de ora al meciului, prin golurile inscrise de Hora(12′) si Rui Pedro(15′).

Severinenii, desi nu faorte prezenti in ofensiva, reduc difeenta la inceputl primei partide, prin Arnautu, care il surprinde iesit hazardat din poarta pe Felgueiras.

Dupa mai multe ratari de o parte si de alta a celor doua tabere, Nicoara se arunca in careul advers si obtine penalty-ul pentru echipa sa. Cadu transforma fara probleme si campionii en-titre pleaca de la Turnu Severin cu toate cele trei puncte puse in joc.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

91′ GOOOOOOOL CFR! Cadu isncrie cu  un sut plasat langa bara din dreapta.

90′ CFR obtine un penalty spre finalul meciului prin Nicoara. Reluarea arata ca jucatorul CFR-ului a simulat.

90′ Ratare imensa pentru CS Severin!!! Aranutu trece pe langa dubla dupa o pasa in careu venita  de la Dragalina. Reluarea din fata lui Felgueiras lasa insa de dorit.

89′ Paul Abba il inlocuieste pe Giurgiu.

85′ Muresan este avertizat si el pentru un fault din  sapte la Gugu.

83′ Cartonas galben pentru Nicoara.

82′ Bjelanovic intra in locul lui Kapetanos.

77′ Buleica este inlocuit de Neacsa.

76′ Nicoara il inlocuieste pe Diogo Valente.

74′ Dragalina il „agata” pe Godemeche din alunecare si este avertizat.

69′ Ivo Pinto il inlocuieste pe Hora.

67′ Gazdele bat o lovitura de la colt. Centrarea ajunge la Gugu care reia cu capul pen centrul portii, chiar in bratele lui Felgueiras.

66′ Cadu respinge din fata lui Arnautu, dupa o centrare trimisa de Buleica la bara din dreapta.

58′ Zaharia cade usor si primeste cartonasul galben pentru simulare.

55′ Olah este inlocuit cu Dragalina.

48′ GOOOOOOOOOL Turnu Serverin! Arnautu il surprinde pe Felgueiras iesit din poarta si inscrie cu un lob necrutator.

46′ S-a reluat partida

PAUZA

45′ Olah suteaza de la 20 de metri, dar mingea trece peste poarta.

44′ Joel Thomas scoate o lovitura libera in duel cu Cadu.

39′ Gazdele nu au niciun pic de fantezie in faza ofensiva si nu reusesc sa se apropie de poarat lui Felgueirs, nici chiar in momentele in care oaspetii joaca mai putin alert.

34′ Aguirregaray este la un pas de gol, dar sutul in diagonala arunca mingea in afara terenului.

27′ Acelasi Kapetanos sutaza din 9 metri, dar rateaza din nou dinrt-o pozitie absolut favorabila.

24′ Kapetanos suteaza la coltul scurt, dar rateaza milimetric.

15′ GOOOOOOOOOOOOOL CFR!!! Rui Pedro primeste in careu marcheaza cu un sut in diagonala trimis cu stangul.

12′ GOOOOOOOOOOOL CFR! Hora inscrie din marginea careului cu un sut la coltul lung, care il invinge pe Marinescu.

10′ Marinescu respinge un sut expediat de Rui Pedro.

3” Clujenii botin un corner dupa o faza rapida de atac.

1′ A inceput meciul.

CS Severin: A. Marinescu – Mitici, Durimel, Gugu, Al. Giurgiu – Olah, H. Moutinho, Golici, Al. Zaharia – Arnautu, Thomas

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora – G. Muresan, Godemeche – Aguirregaray, Rui Pedro, Nicoara – Kapetanos