Bundesliga: Campioana Dortmund la prima victorie in deplasare. Wolfsburg se „metaformozeaza“ la numai doua zile dupa demiterea antrenorului castigand clar la Düsseldorf

Saptamana internationala a marcat un succes aproape total al echipelor germane si a fost la un pas de a stabili un record absolut. Dintre cele sapte cluburi aflate in intrecere, sase au invins si doar Stuttgart a…stricat bilantul obtinand doar un rezultat nedecis. Dintre partidele de sambata am retinut-o pe cea de la Düsseldorf unde Wolfsburg a marcat intr-o jumatate de ora de doua ori mai multe goluri decat in 12 ore anterioare…

AUGSBURG – HAMBURG 0-2 (0-1). Gazdele au jucat foarte angajat inca din primul minut, au luptat mult in duelurile pentru balon, au atacat adesea foarte periculos dar total ineficace. Oaspetii au prelungit posesia balonului la mijlocul terenului lansand contraatacuri surprinzatoare. Unul dintre acestea s-a soldat cu frumosul gol inscris de Son (13) care a plasat balonul la colt de la marginea careului. Dupa pauza gazdele au slabit ritmul primind inca un gol prin Rudnevs (63) si desi finalul le-a apartinut cu aproape o duzina de cornere infrangerea a fost inevitabila marcand diferenta dintre cele doua echipa ca joc si structura.

SCHALKE – NÜRNBERG 1-0 (0-0). Timp de mai bine de o ora meciul a semanat cu punerea in practica a unui…pact de neagresiune. Fara nerv, fara adevarate dispute pentru balon, jocul a lasat impresia ca se va incheia cu un scor alb, mai ales ca  oaspetii, care in ultimele sase etape au obtinut un singur punct, pareau sa reziste fara probleme in defensiva. Ca din senin, Farfan (78) a speculat o eroare in careul lui Nürnberg aducand gazdelor trei puncte pretioase dar in ansamblu nu neaparat meritate.

FREIBURG – DORTMUND 0-2 (0-0). Campioana a realizat prima victorie in deplasare din acest sezon dar cu multa sudoare. A fost singura partida care s-a disputat pe o ninsoare sacaitoare, terenul fiind acoperit usor de zapada. Aceasta a grevat asupra calitatii jocului a doua echipe avand in randurile lor multi jucatori cu certe veleitati tehnice. Subotic (54) a deschis scorul reluand cu capul balonul in poarta dupa o lovitura libera executata de Reus, iar Götze (84) a stabilit scorul final cu un  sut plasat din interiorul careului.

MAINZ – HOFFENHEIM 3-0 (1-0). Scor de forfait prin golurile realizate de acelasi jucator, Adam Szalai (21, 46, 65), internationalul ungar, in excelenta dispozitie de joc si mereu prezent in careul adversarului acolo unde mai ales fundasii centrali Compper si Vestergaard au dat dovaada de multa nesiguranta. Oaspetii au cea mai slaba aparare din liga, iar portarul Tim Wiese ramane un ghinionist toate eforturile sale de a nu fi „ciuca batailor“ nefiind incununate de succes, trei goluri parand sa fie de-acum „norma“.

FÜRTH – BREMEN 1-1 (1-1). Noua promovata revine in posesia „lanternei rosii“ fiind si pe mai departe poate cea mai „subtire“ echipa din campionat. Ea s-a straduit la nivelul posibilitatilor dar nu a reusit mai mult decat golul lui Edu (8) putandu-se declara multumita cu punctul realizat in  fata  unei  formatii superioare in toate compartimentele. Petersen a egalat cu un minut inainte de pauza, Bremen avand in repriza secunda numeroase ocazii de marca si a castiga intalnirea.

DÜSSELDORF – WOLFSBURG 1-4 (0-0). La numai 48 de ore dupa demiterea antrenorului Felix Magath „automobilistii“ s-au prezentat ca schimbati peste noapte jucand cu vointa, idei, combinatii,  placere si dovedindu-se mai ales eficace. La cele 2 goluri realizate in 8 partide anterioare ei au adaugat in mai putin de o jumatate de ora alte 4 ! Au marcat Langeneke (70, din penalti), respectiv Dost (50, 64),  Olic (54), Diego (78, din penalti). Teoria aceea mult controversata cum ca o echipa poate juca (si) impotriva antrenorului a servit in acest meci justificate banuieli.

18.Greuth.Fürth    9   1  3  5  6:15  6

Duminica au loc meciurile: Stuttgart – Frankfurt, Bayern – Leverkusen, Hannover – Mönchengladbach.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,